معرفی محصول روتین سه مرحله‌ای پوست برای انواع پوست‌های خشک، نرمال، چرب، حساس و آقایان
دی ۸, ۱۳۹۹
منافذ باز پوست، درمان یا بهبود؟
درمان منافذ باز پوست؛ حقیقت یا خیال باطل؟
دی ۱۶, ۱۳۹۹
زمان مطالعه : ۵ دقیقه

اولین باری که به مطب پزشک متخصص پوست مراجعه کردم، شانزده هفده ساله بودم. بعد از اینکه نسخه‌ام را از داروخانه گرفتم ساعت‌ها در حال خواندن بروشورها و رمزگشایی دستور استفاده‌ی آنها بودم که داروخانه‌ی محترم با خط کج و معوج نوشته بود. دستوری که خلاصه می‌شد به “شبها به موضع بزنید” “جهت شستشو” “روزها”. اصلن همین شد که وقتی خودم می‌خواستم روی کرم‌ها و محصولات نسخه‌ای دستور بنویسم انشا می‌نوشتم، آن هم با ماژیکی که خطم را خوش‌تر کند. در آن سال‌ها من سعی می‌کردم طبق دستور از محصولاتم استفاده کنم، اما هیچ وقت با مراجعه به پزشک نفهمیدم روتین مراقبت از پوست چیست و اصلن چطور یک روتین مراقبت از پوست را شروع کنم.

در انتهای این پست یاد می‌گیریم چطور روتین مراقبت از پوست را شروع کنیم.

برای شروع چه باید کرد؟

احتمالا ویدیوهای روتین پوست بلاگرهای پوست را دیده‌اید. اگر ندیدید پیشنهاد می‌کنم به پیج اینستاگرام من سر بزنید. وجه مشترک اغلب  این ویدیوها تعداد زیاد محصولات مراقبتی و بهداشتی است که تند تند استفاده می‌کنند. اگر با دیدن این ویدیوها بیشتر گیج و سردرگم شده‌اید تا جواب سوالاتتان را بگیرید، حق دارید.

همانطور که در پست “روتین پوست چیست و چه مراحلی دارد؟” گفته‌ام، شما می‌توانید تنها با سه محصول، یک روتین مراقبت از پوست برای خودتان تنظیم کنید. شوینده، مرطوب کننده و ضدآفتاب.

اگر در ابتدای راه مراقبت از پوستتان هستید، بهترین انتخاب برای شما و پوستتان، هرچه ساده‌تر بودن روتین‌تان است. به بلاگرها توجهی نکنید، شغل آنها تست کردن محصولات مختلف است. خود من به عنوان یک بلاگر پوست، اغلب روزها روتین پوستم شامل همین سه مورد است.

برای شروع، اول باید نوع پوستتان را بشناسید. در پست “شناخت نوع پوست” مفصل درباره‌ی انواع پوست نوشته‌ام. اگر در تشخیص نوع پوستتان دچار مشکل شدید، باید بهتان بگویم که این اصلن کار ساده‌ای نیست. بنابراین ناامید نشوید. ممکن است چند ماه اول بیشتر به سعی و خطا بگذرد، اما مطمئن باشید اگر قلق پوستتان دستتان بیاید، کارتان در انتخاب محصولات با قیمت‌های متفاوت راحت‌تر است.

پست انواع پوست سایت سُرمه‌سا از وب سایت رنه رولئن ترجمه شده است که انواع پوست را به ۹ دسته تقسیم کرده است. اما وقتی که می‌خواهید محصولات مراقبت از پوست را تهیه کنید، انواع محدودتری خواهید یافت.   

تقسیم بندی عمومی محصولات پوست

تقسیم بندی عمومی محصولات پوستی به این صورت است:

انواع پوست: بخش زیادی از محصولات پوست مخصوص انواع پوست طراحی شده است. اغلب اوقات این محصولات برای پوست‌های نرمال و خشک مناسبند. اگر پوست چرب و مستعد جوشی دارید به احتمال زیاد این محصولات برای شما مناسب نیستند و ممکن است پوستتان جوش بزند. اگر پوست حساسی داشته باشید، اینکه پوست شما با محصول راحت باشد یا نه برای همه یکسان نیست. اگر محصول طبق استانداردهای بهداشتی ساخته شده باشد، یعنی عطر و مواد آلرژن نداشته باشد احتمالا پوست شما نیز با آن راحت باشد.

مخصوص پوست خشک و نرمال: واضح است که این محصولات برای پوست‌های خشک مناسبند. اگر پوست حساسی دارید احتمال اینکه از این محصولات خوشتان بیاید هست. اما اگر پوست چرب یا مستعد جوشی دارید اصلن نباید از این محصولات استفاده کنید. پوست نرمال هم ممکن است با محصولات پوست خشک راحت باشد، هرچند که کمی پوست را چرب می‌کنند. زیرشاخه‌ی محصولات پوست خشک، محصولات مخصوص پوست‌های خیلی خشک و آتوپیک قرار می‌گیرد. این محصولات اغلب حاوی ترکیبات چرب و روغنی‌اند که بتوانند چربی مورد نیاز پوست را تامین کنند و سد دفاعی پوست را به خوبی ترمیم کنند. اگر پوست مستعد جوشی دارید به هیچ عنوان از این محصولات استفاده نکنید.

مخصوص پوست چرب: محصولات پوست چرب، به دو دسته‌ی مخصوص پوست چرب، و مخصوص پوست‌های چرب و جوش‌دار تقسیم می‌شوند. اگر پوست چرب یا مختلطی دارید که جوش نمی‌زند، اما می‌خواهید چربی آن تنظیم شود محصولات دسته‌ی اول برای شما مناسب است. اما محصولات دسته‌ی چرب و جوش‌دار کمترین میزان چربی را دارند و برای کسانی که با هر محصولی جوش می‌زنند مناسبند.

مخصوص پوست حساس: این محصولات فاقد هرگونه مواد محرک پوست هستند. الکل، عطر و اسانس و پارابن ندارند. حاوی ترکیبات ملایم و ترمیم‌کننده هستند که لایه‌ی محافظ پوست را ترمیم می‌کنند و مقاومت پوست را بالا می‌برند.

مخصوص آقایان: به صورت عمومی پوست آقایان از خانم‌ها چرب‌تر است. به همین دلیل است اغلب آقایان از کرم زدن فراری‌اند. محصولات مخصوص آقایان اغلب ترکیبات فاقد چربی‌‌ای هستند که می‌توان آنها را در گروه پوست چرب هم قرار داد.

اینها دسته‌بندی‌های عمده‌ی محصولات مراقبت از پوست‌اند. حال با توجه به نوع پوستتان، محصولاتی که فکر می‌کنید برایتان مناسب است را تهیه کنید. لطفا در گام اول فقط سه محصول اصلی (شوینده، مرطوب کننده و ضدآفتاب) را تهیه کنید. پیشنهاد می‌کنم تا وقتی که دقیقا نوع پوستتان دستتان نیامده است محصولات قیمت مناسب تا متوسط را انتخاب کنید. چنانچه هر کدام آنها برایتان مناسب نباشد استرس کمتری برای تعویضشان متحمل می‌شوید.

نحوه‌ی اجرای روتین پوست

روتین شما چطور خواهد بود؟ صبح‌ها صورتتان را بشویید، مرطوب کننده بزنید و ضدآفتاب. عصرها نیز بعد از برگشتن به خانه صورتتان را با شوینده‌تان بشویید و مرطوب کننده بزنید.

از اینجا به بعد مهمترین نقش شما شروع می‌شود: تحت نظر داشتن پوستتان. طی روزهای آینده واکنش پوستتان را نسبت به روتین روزانه‌اش بسنجید. اگر پوست خشک و حساسی دارید، ممکن است بعد از شستشوی صبحگاهی با شوینده، احساس خوبی نداشته باشید و پوستتان کشیده شود. شاید بهتر باشد صبح‌ها شوینده استفاده نکنید و با آب خالی صورتتان را بشویید، بعد از آن مرطوب کننده‌تان را بزنید و بعد ضدآفتاب. این روال در مورد همه‌ی پوست‌ها صادق است. به پوستتان گوش کنید.

واکنش پوست برای انواع مختلف پوست متفاوت است. عوامل بسیاری از جمله تفاوت محصولات، شرایط آب و هوایی، شرایط بدنی و … سبب تفاوت در واکنش پوست‌ها می‌شوند.

منظورمان از واکنش هر گونه اتفاق غیرطبیعی است که برای پوست ممکن است پیش بیاید. قرمزی، سوزش، خارش و …. برخی از محصولات درمانی مراقبت از پوست ممکن است سبب واکنش‌های خفیف پوست شود -در حد چند روز، نه بیشتر- اما محصولات روتین روزانه‌ی شما نباید باعث تحریک و آزردگی پوستتان شوند. قصد ما از روتین پوست بهتر شدن اوضاع است، نه بدتر کردن آن.

هر نوع پوستی که دارید، در روتین عصر/شب حتما باید صورتتان را با شوینده بشویید، و بعد مرطوب کننده بزنید.

تبریک می‌گویم شما روتین مراقبت از پوست خودتان را طراحی و اجرا کردید.

برای مراقبت بیشتر چه باید کرد؟

برای اضافه کردن موارد مراقبتی بیشتر وقت هست. سه الی چهار هفته با این روتین ساده پیش بروید و حواستان به پوستتان باشد. طی این سه چهار هفته، پوست شما نباید تحریک، ملتهب، قرمز و خشک شود. اگر هرکدام از این اتفاق‌ها افتاد یکی از محصولاتتان مناسب نیست.

بهترین حالت این است که در بدو شروع روتین پوست، هر محصول را با فاصله‌ی یک هفته ده روز از محصول قبل اضافه کنید، به این ترتیب اگر به  محصولی حساسیت داشته باشید بهتر متوجه می‌شوید و می‌توانید سریع‌تر آن را از روتین‌تان حذف کنید.

اما اگر نمی‌دانید به کدام محصول مراقبت از پوستتان حساسیت دارید، باید همه‌ی آنهایی را که جدیدا اضافه کرده‌اید حذف کنید، ده روز به پوستتان فرصت دهید تا خودش را بازسازی کند. بعد از اینکه التهاب پوستتان فروکش کرد، یکی یکی محصولات جدید را اضافه کنید تا مقصر ماجرا را پیدا کنید.

اگر در انتخاب محصول مناسب برای پوستتان سردرگمید پست معرفی محصول روتین سه مرحله‌ای پوست برای انواع پوست‌های خشک، نرمال، چرب، حساس و آقایان را بخوانید.

در پست‌های بعدی برای مراقبت‌های بیشتر خواهم نوشت.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *