ماسک خانگی عسل و دارچین
ماسک خانگی عسل و دارچین
مهر ۸, ۱۳۹۹
ترتیب صحیح استفاده از محصولات مراقبت از پوست؛ روتین صبح و شب
مهر ۲۲, ۱۳۹۹
زمان مطالعه : ۸ دقیقه

خلاصه‌ای از پیشینه‌ی برند The ordinary

برند  The Ordinary  را اغلب شما می‌شناسین. The Ordinary  یکی از برندهای Deciem  است که محصولات کاملا تخصصی مراقبت از پوست را با قیمت‌های بسیار مناسب به بازار عرضه کرده است. محصولات برند The Ordinary  با تمرکز بر رفع نیازهای اساسی پوست طراحی شده‌اند. از آنجاییکه تنوع محصولات تخصصی این برند زیاد است ممکن است شما برای انتخاب محصولات مناسب با شرایط پوستتان کمی دچار مشکل شوید. در ادامه به محصولات تخصصی ضدلک The Ordinary  می‌پردازیم.

چند نکته که بهتره درباره‌ی The Ordinary بدانید و برای انتخاب بهتر محصولات به شما کمک می‌کند.

 • در درجه اول اوردینری روی درمانهایی که مناسب روتین فعلی شما هستند بعد از تونر زدن و قبل از مرطوب کننده کار می‌کند.
 • درمان‌های اوردینری به دو دسته تقسیم شده‌اند، پایه آب و پایه روغن. مهم است هنگام استفاده از محصولات اول محصولات پایه‌ی آب را استفاده کنید و سپس محصولات پایه روغن.

درمان‌های اوردینری برای پوست غیریکنواخت و کدر

هایپرپیگمنتیشن، لک‌های سیاه و تغییر رنگ پوست مشکلاتی هستند که بیشتر افراد تجربه می‌کنند. به صورت کلی شما می‌خواهید:

 • کدری و غیریکدستی رنگ پوستتان را درمان کنید.
 • تغییر رنگ ناشی از آسیب‌های آفتاب یا جای آکنه را درمان کنید.

برای این کار باید از این ترکیبات در روتین‌تان استفاده کنید:

 • ویتامین سی
 • نیاسینامید
 • آلفاآربوتین
 • آزلائیک اسید ۱۰%
 • آ اچ آ

فرمولاسیون‌ ویتامین سی‌های اوردینری:

ویتامین سی در هر مرحله‌ی یک روتین ضدچروک مهم است. این ماده موثر ظواهر متفاوتی از افزایش سن را هدف قرار می‌دهد و مخصوصا برای روشن کردن پوست و کم کردن نقاط تغییر رنگ‌داده‌ی پوست موثر است. انتخاب یک محصول ویتامین سی ممکن است خیلی گیج کننده باشد، چون برندهای مختلف چیزهای متفاوتی می‌گویند که از ویتامین سی مشتق شده‌اند.

خوب کمی درباره محصولات ویتامین سی اوردینری تعمق کنیم

۵ فرمول ویتامین سی محصولات ویتامین سی

 • Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%
 • Vitamin C Suspension 30% in Silicone
 • Ascorbyl Glucoside Solution 12%
 • Magnesium Ascorbyl Phosphate 10%
 • Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F

می‌بینید چقدر گیج کننده است؟ بگذارید بیشتر دقیق شویم.

قوی‌ترین فرمولاسیون‌ها، بافت متفاوت

برای کسانی که به دنبال قوی‌ترین نوع ویتامین سی هستند و با سرم‌های سنگین و علائم زیر مشکلی ندارند:

 • سوزش احتمالی
 • فرمولاسیونی که برای جذب روی پوست کمی زمان ببره.

Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%  و  Vitamin C Suspension 30% in Silicone هردو خصلت‌های فوق را دارند.

اگر بیشترین غلظت را می‌خواهید: فرمولاسیون سوسپانسیون ویتامین سی ۲۳% و هیالورونیک اسید ۲%، و سوسپانسیون ویتامین سی ۳۰% بیشترین میزان ویتامین سی بالقوه را بین این ۵ محصول اوردینری دارا هستند.

هر دوی آنها حاوی پودر ال اسکوربیک اسید هستند که غلظت بالایی ویتامین سی دارد و به عنوان قویترین فرم ویتامین است که به صورت گسترده در محصولات مراقبت از پوست  استفاده می‌شود و قیمت آن نیز به صرفه است. نکته منفی این است که ال اسکوربیک اسید به صورت پودر تهیه می‌شود، بنابرین جذب آن به خوبی بقیه فرم‌های ویتامین سی نیست.

اما بین این دو محصول اگر ترجیحتان محصولی با بافت ریزتر است سوسپانسیون ۲۳% ویتامین سی و هیالورونیک اسید را انتخاب کنید و اگر محصولی با بافت نرم تر می‌خواهید سوسپانسیون ویتامین سی ۳۰% در سیلیکون را انتخاب کنید.

اگر تا به حال از ترکیبات اوردینری استفاده نکرده‌اید نکته‌ای را بهتان یادآور می‌شوم. وقتی به بافت سنگین محصولات اوردینری اشاره می‌شود، یعنی واقعا سنگین( از نظر احساس محصول روی پوست ). من سرم ویتامین سی ۸% آن را استفاده کرده‌ام و اصلن آن را دوست نداشتم( طبق جدول پایین این محصول یک روغن سبک است، اما برای پوست چرب من چندان خوشایند نبود ). از بین این محصولات نیز هنوز چیزی را تست نکرده‌ام. اما طبق نظراتی که خواندم، سوسپانسیون ویتامین سی ۲۳% این برند، حاوی ذرات ریز پودر ویتامین سی است که روی پوست کاملا احساس می‌شود. بافت کرم نیز همانطور که در بالا اشاره کردم، کمی متفاوت است و روی پوست احساس چربی از خودش به جا می‌گذارد. هرچند افرادی که از بافت دانه‌دار این محصول شکایت داشتند با استفاده از یک مرطوب کننده بعد از آن، وضعیت مطلوبی برای پوستشان فراهم کردند.

من نظرات متفاوتی درباره‌ی این محصول اوردینری خواندم، پوست حساسی که بسیار از این محصول راضی بود در مقابل پوست مختلطی که به هیچ عنوان آن را دوست نداشت. بخش بزرگی از نظرات وابسته به واکنش پوست هر فرد نسبت به مواد فعال است، که خیلی قابل سنجش نیست.

اما به نظر من اگر شما پوست چرب و مستعد جوشی دارید و در ایران زندگی می‌کنید از این محصول استفاده نکنید. فرم کرمی به علاوه‌ی بقیه‌ی ترکیبات این محصول ممکن است برای شما تحریک کننده و عامل جوش باشد. افرادی که خارج از ایران زندگی می‎کنند می‌توانند آن را تست کنند و اگر به پوستشان سازگار نبود طبق مقررات اوردینری آن را مرجوع کنند.

امتیاز سوسپانسیون ویتامین سی ۲۳% اوردینری در چند سایت نقد و بررسی از این قرار است:

 • Influenster: 3.5/5 from 1814 reviews
 • The Ordinary: 7.7/10 from 291 reviews
 • Makeup alley: 3.4/5 from 169 reviews

اما اگر در مورد سوسپانسیون ویتامین سی ۳۰% اطلاعات بیشتری نیاز دارید:

همانطور که قبلا گفتم، این محصول پودر ویتامین سی در سیلیکون است. اگر شما به سیلیکون حساسیت نداشته باشید و پوست چربی هم نداشته باشید، احتمالا این محصول را دوست خواهید داشت. مثل سوسپانسیون ویتامین سی ۲۳%، دانه‌های ویتامین سی موجود در آن روی پوست احساس می‌شود، که اکثر مصرف کنندگان با استفاده از مرطوب کننده بعد از آن، احساس حضور آنها را از بین می‌برند.

بافت محصول از نظر بعضی از مصرف‌کنندگان غلیظ است و به سختی روی پوست پخش می‌شود( به خاطر فرم سفت آن ) و قدرت بالای ویتامین سی آن برای بعضی از پوست‌ها بیش از تحمل بوده است. به گفته‌ی برخی از مصرف کنندگان روی صورت پیل می‌شود( برداشته می‌شود ) و به خاطر حضور سیلیکون محصولات بعد از آن به خوبی جذب پوست نمی‌شوند.

دلیل اینکه این ویتامین سی ۳۰% است این است که سیلیکون در تماس با پوست، در عملکرد ویتامین سی اختلال بوجود می‌آورد، به همین دلیل غلظت آن را بیشتر در نظر گرفته اند.

اما امتیازات این محصول:

 • Influenster: 4/5 from 983 reviews
 • Makeup alley: 3.6/5 from 13 reviews
 • The Ordinary: 7.2/10 from 128 reviews

بقیه فرمول‌های ویتامین سی: قیمت بیشتر، غلظت کمتر اما استفاده راحت تر

اگر بافت محصول برای شما مهم است و دوست دارید تجربه خوشایندی داشته باشید( سرم‌ها/کرم‌هایی با بافت سبک‌تر، جذب سریعتر و کمتر چسبناک ) و برایتان مهم نیست پول بیشتری بدهید یکی از این سه فرمول را انتخاب کنید:

برای قدرت بالا، خیلی کمتر چسبناک و جذب سریع:   Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F  را انتخاب کنید( بافت این محصول روغنی سبک است )

مصرف کنندگان این محصول، همچنان درباره‌ی بافت کمی چرب آن نوشته‌اند. اما میزان رضایت از نتیجه در بین اغلب افراد به شکل قابل توجهی بالا است. اگر به وب سایت Influenster سر بزنید می‌توانید این نظرات را بخوانید. امتیاز مصرف کنندگان به این محصول اوردینری از این قرار است:

 • Influenster: 4.2/5 from 65 reviews
 • Makeup alley: 4.3/5 from 16 reviews
 • The Ordinary: 7.6/10 from 63 reviews

برای قدرت بالا، چسبندگی کم و جذب سریع Ascorbyl Glucoside Solution 12% را انتخاب کنید.( بافت این محصول سرم سبک است).

همانطور که گفتم بافت این محصول سرم سبک است، اما ظاهرا کمی احساس چسبندگی و چربی جزو لاینفک ویتامین سی‌های اوردینری است.:))

من بین نظرات مصرف کنندگان شکایتی بابت آکنه و جوش بعد از استفاده از این محصول ندیدم، اما برای تاثیر بهتر در زمینه رفع لک و تیرگی بهتر است حتما با یکی دیگر از محصولات اوردینری یا هر برند دیگری که حاوی مواد فعال باشد استفاده شود. نظرات مصرف کنندگان درباره این محصول از این قرار است:

 • Influenster: 4.3/5 from 265 reviews
 • Makeup alley: 3.4/5 from 17 reviews
 • The Ordinary: 7.8/10 from 89 reviews

برای قدرت متوسط، چسبندگی خیلی کم و جذب متوسط   Magnesium Ascorbyl Phosphate 10% را انتخاب کنید.( بافت این محصول کرمی سبک است )

نظرات مصرف کنندگان درباره این محصول از این قرار است:

 • Influenster: 4.5/5 from 115 reviews
 • Makeup alley: 3.3/5 from 15 reviews
 • The Ordinary: 7.8/10 from 89 review

جدول خلاصه محصولات ویتامین سی اوردینری

این جدول از وبسایت Beauty lately توسط وب‌سایت سُرمه‌سا ترجمه شده است.

محصولات اوردینری برای درمان لک‌های سیاه

تونر گلایکولیک اسید ۷%

بعد از شستن صورتتان می‌توانید از تونر گلایکولیک اسید ۷% که یک آلفا هیدروکسی اسید است برای لایه‌برداری پوست استفاده کنید. این تونر برای شفاف کردن پوستتان لایه‌برداری خفیفی انجام می‌دهد و در استفاده‌ی طولانی مدت ظاهر پوستتان را بهتر نشان میدهد.

نکته: اگر پوست حساسی دارید هفته‌ای ۳-۴ هفته استفاده کنید. برای کسی مثل من با پوست چرب مقاوم، هر شب مشکلی ندارد.

نیاسینامید

نیاسینامید یک ماده موثر چند منظوره است که مزایای زیادی دارد، از جمله روشن کردن و بازسازی سطح پوست با افزایش تعویض سلول‌ها

آلفا آربوتین

در محصولات مراقبت از پوست آسیایی آلفا آربوتین به خاطر خاصیت سفید کنندگی و روشن‌کنندگی قدمت زیادی دارد. این ماده به کمرنگ کردن لک‌های تیره و هایپرپیگمنتاسیون کمک می‌کند. آلفاآربوتین ۲% اوردینری غلظت بالایی دارد( دوز استاندارد ۱% است ) و با اسید هیالورونیک به خاطر رطوبت رسانی مخلوط شده است. می‌توان از آن برای روشن کردن پوست، صبح‌ها و شب‌ها بعد از تونر و قبل از مرطوب کننده استفاده کرد. اگر در طول روز از آن استفاده می‌کنید حواستان باشد بعد از آن ضدآفتاب بزنید.

سوسپانسوین آزلائیک اسید ۱۰%

آزلائیک اسید به صورت طبیعی در مخمری که روی پوست زندگی می‌کند تولید می‌شود، همچنین در دانه‌ها نیز پیدا می‌شود. فواید آن برای پوست شامل روشن کردن پوست و افزایش یکدستی بافت پوست است. سوسپانسیون آزلائیک اسید ۱۰% اوردینری یک کرم-ژل سبک است که حاوی غلظت بالایی اسید آزلائیک خالص است که در صورتی که شما پوستتان را در مقابل آفتاب روز محافظت کنید، هم برای استفاده در صبح و هم شب مناسب است.

آ اچ آ

از لایه‌بردار The Ordinary’s AHA 30% + BHA 2%  در روتین‌تان می‌توانید استفاده کنید. این محصول یک تا دوبار در هفته به روتین شما اضافه می‌شود تا بافت و شفافیت پوستتان را افزایش دهد. در صورتیکه پوستتان به لایه‌برداری در منزل حساس نباشد می‌توانید از این محلول دوبار در هفته استفاده کنید.

درباره AHA مقاله بایدها و نبایدهای AHA و BHA برای داشتن پوستی درخشان را بخوانید.

روتین نمونه

در وبسایت اوردینری نمونه‌ای از روتین‌های روز و شب با استفاده از محصولات فوق در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دارد. یک نمونه روتین ضدلک با استفاده از محصولات اوردینری از این قرار است:

روتین صبح:

شوینده/تونر/آلفا آربوتین ۲% و هیالورونیک اسید/ محلول گلوکوزاید اسکوربیل ۱۲%/ مرطوب کننده/ ضدآفتاب

روتین شب:

تمیز کردن دومرحله‌ای/ تونر گلایکولیک اسید ۷%/ نیاسینامید ۱۰% و زینک ۱%/ سوسپانسیون آزلائیک اسید ۱۰%/ مرطوب کننده

استفاده از ضدآفتاب همیشه یک باید است، اما وقتی که شما در روتین پوستی‌تان ویتامین سی یا اسیدهای میوه را اضافه می‌کنید به دلیل افزایش گردش سلولی پوست و لایه‌برداری اهمیت آن دوچندان می‌شود.

 

این هم جدول خلاصه‌ای از محصولات ضدلک اوردینری

The Ordinary و درمان لک
منبع عکس: Beauty lately

منبع اصلی من برای نوشتن این مقاله وب سایت BEAUTY LATELY بود، و در کنار آن از وب‌سایت‌های The Ordinary، Influenster و Makeup alley نیز کمک گرفتم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *