ترتیب صحیح استفاده از محصولات مراقبت از پوست؛ روتین صبح و شب
مهر ۲۲, ۱۳۹۹
درمان لک صورت؛ مهار آنزیم تیروزیناز
درمان لک صورت؛ مهار آنزیم تیروزیناز
مهر ۲۸, ۱۳۹۹

پروتکل درمان لک؛ چالش ضدلک سُرمه‌سا

پروتکل درمان لک؛ چالش ضدلک سُرمه‌سا
زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

لک پوست یکی از دغدغه‌های اصلی افراد برای مراجعه به پزشکان و متخصصان پوست است. من برای درمان لک‌های صورتم یک پروتکل درمان لک تعریف کردم که دنبال کنندگان صفحه اینستاگرام سُرمه‌سا هم از آن استقبال کردند. از آنجاییکه بهترین زمان برای درمان لک پاییز و زمستان است، در پیج اینستاگرام سُرمه‌سا یک چالش ضدلک تعریف کردیم که در ادامه توضیحات مربوط به این چالش را خواهید خواند.

چند نکته مهم

 • من پزشک نیستم و اطلاعاتی که در ادامه می‌خوانید حاصل تحقیقات و تجارب اندک خودم است. لطفا برای استفاده از ترکیباتی که با نسخه پزشک باید استفاده شوند، با پزشکتان مشورت کنید.
 • این مقاله در جهت آگاهی بیشتر ما برای مقابله با لک است. بسیاری از ترکیبات موثری که در ادامه می‌آیند به صورت مجموعه در محصولات مراقبت از پوست وجود دارند و نیاز نیست شما تک تک آنها را به فرم خالص تهیه کنید.

آناتومی پوست

پوست ما سه لایه‌ی اصلی دارد، اپیدروم، درم، هیپودرم.

لایه‌ی اپیدرم که رویی‌ترین لایه‌ی پوست ماست، چهار لایه دارد. از بیرون پوست به داخل به این ترتیب‌اند: لایه شاخی، لایه شفاف، لایه دانه‌دار، لایه‌خاردار، لایه‌ی بازال. ملانین که عامل اصلی لک پوست است( سوای خدماتی که انجام می‌دهد ) در لایه‌ی بازال اپیدرم ساخته می‌شود.

نمای گرافیکی از لایه اپیدرم پوست. منبع وبسایت احسان حسنانی
پروتکل درمان لک؛ چالش ضدلک سُرمه‌سا
ملانوسیت‌های پوست. منبع وب سایت احسان حسنانی

ملانین سازی یک فرایند آنزیمی است که در آن تایروسین به یوملانین( رنگدانه‌های مشکی قهوه‌ای ) و فائوملانین( رنگدانه‌های قرمز قهوه‌ای ) تبدیل می‌شود. در این فرایند آنزیم‌هایی مثل تیروزیناز، پروتئین شماره یک( TRP-1) و پروتئین تیروزینازی شماره دو (TRP-2 ) نیز نقش دارند.

ماده‌ی پیش ساز ساخت ملانین اسید آمینه تایروسین است. این ماده تحت تاثیر آنزیم تیروزیناز به دوپا

( DOPA) تبدیل می‌شود. ادامه این روند منجر به تولید رنگدانه ملانین می‌شود. توان بالای این ماده در جذب طول موج‌های ناحیه ماورا بنفش، سبب اثر محافظتی در مقابل خورشید می‌شود( وبسایت احسان حسنانی )

مراحل ساخت و توزیع ملانین در اپیدرم به این شرح است:

 1. ساخته شدن ملانین
 2. پیدایش ملانوزوم ها
 3. ذخیره ملانین در ملانوزوم ها
 4. انتقال ملانوزوم ها به نوکهای دانه دار ملانوسیت
 5. انتقال ملانوزوم ها به کراتینوسیت

بنابراین لک و تیرگی پوست فقط به دلیل تولید ملانین در ملانوسیت‌ها نیست بلکه انتقال آن به کراتینوسیت و توزیع آن در سطح پوست نیز از عوامل تشکیل لک است. خوب است بدانیم این فرایند ۳-۴ هفته طول می‌کشد تا به چشم ما بیاید.

حال که فرایند تشکیل لک را فهمیدیم، بهتر می‌توانیم برای درمان آن برنامه‌ریزی و اقدام کنیم.

درمان لک باید دارای چهار مکانیزم باشد

 1. محافظت در مقابل آفتاب
 2. مهار آنزیم تیروزیناز و رادیکال‌های آزاد
 3. جلوگیری از انتقال ملانین از ملانوسیت به کراتینوسیت
 4. لایه برداری

پروتکل درمان لک

همانطور که گفتم بهترین شیوه‌ی مقابله با لک و کمک به بهبود آن استفاده از چند روش به صورت همزمانه. با استفاده از ضدآفتاب از ایجاد لک جدید جلوگیری می‌کنیم. با کمک ترکیباتی مثل هیدروکینون، کوجیک اسید و عصاره شیرین بیان آنزیم تیروزیناز را مهار می‌کنیم تا از تولید ملانین بیشتر جلوگیری کنیم. از ترکیباتی مثل نیاسینامید برای جلوگیری از انتقال ملانین به سلول‌های کرانوسیت استفاده می‌کنیم و در نهایت با استفاده از لایه‌بردارها به بازسازی پوست کمک می‌کنیم.

نکته‌ی بسیار بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که رفع لک پروسه‌ی بسیار زمان‌بر است. حداقل ۴ هفته طول می‌کشد تا محصولات ضدلک کمترین اثر خودشان را نشان بدهند. و برای درمان قطعی( اگر لک درمان‌پذیر باشد ) حداقل ۶ ماه باید صبر کنید. پس صبور باشید و خودتان را برای یک درمان آهسته و پیوسته آماده کنید.

محافظت در مقابل آفتاب

مهم‌ترین و اساسی‌ترین قدمی که برای پیشگیری از لک و کمک به درمان لک‌های بوجودآمده می‌توانیم برداریم استفاده‌ی همیشگی از ضدآفتاب است. فرقی نمی‌کند هوا ابری یا آفتابی باشد، آفتاب کم‌رمق بهار و پاییز، یا آفتاب شدید تابستان باشد. استفاده از ضدآفتاب یک باید جدی است. تا جایی که بسیاری از متخصصان پوست توصیه می‌کنند در منزل و مکان‌های سرپوشیده نیز از ضدآفتاب استفاده کنیم.

شاید برایتان سوال باشد که ضدآفتاب چگونه از پوست ما در مقابل تولید لک محافظت می‌کند. همانطور که بالاتر گفتیم لک حاصل تولید ملانین است، و تولید ملانین واکنش دفاعی بدن در مقابل آفتاب و برای محافظت از DNA سلولهاست. چنانچه ما به استفاده از ضدآفتاب به خوبی پایبند باشیم، اشعه‌های UV ناشی از تابش خورشید به سلول‌های پوست ما نمی‌رسند که کل این سلول‌های بیچاره بخواهند به تکاپو بیافتند و ملانین تولید کنند و لک بیاریم.

 درحال حاضر در صنعت کازمتیک، دو نوع ضدآفتاب تولید می‌شود. ضدآفتاب‌های فیزیکی، ضدآفتاب‌های شیمیایی.

ضدآفتاب‌های فیزیکی: ضدآفتاب‌های فیزیکی با استفاده از فیلتر‌های فیزیکی‌ای مثل زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید، یک سطح آیینه‌ای روی پوست شما تشکیل می‌دهند که اشعه‌های آفتاب را منعکس می‌کند و اجازه‌ی ورود آنها را به سطح پوست نمی‌دهد.

ضدآفتاب‌های شیمیایی: ضدآفتاب‌هایی که با کمک فیلتر‌های شیمیایی اشعه UV را به خود جذب می‌کنند و مانع از رسیدن آنها به سلول‌های پوست می‌شوند.

هر کدام از ضدآفتاب‌های فیزیکی و شیمیایی معایب و مزایایی دارند، که فعلن به آن نمی‌پردازیم. اما اگر برای شما هم مثل من سوال است که هنگام درمان لک کدام‌یک بهتر است، باید بگویم چیزی که من از تحقیقاتم متوجه شدم این است که چندان فرقی نمی‌کند.

هرچند که در بعضی از ضدآفتاب‌های فیزیکال از آیرون دی اکساید هم استفاده می‌شود که از پوست در مقابل نور مرئی نیز محافظت می‌کند. از آن طرف در اغلب ضدآفتاب‌های شیمیایی از آووبنزون استفاده می‌شود که ممکن است با تاثیرات هورمونی سبب ایجاد لک در پوست شود. اما فراموش نکنید مضرات عدم استفاده از ضدآفتاب اثبات شده است، در حالیکه در مورد عوارض ترکیبات ضدآفتاب‌ها هنوز تحقیقات علمی کاملی وجود ندارد. پس تردید نکنید و از ضدآفتابتان استفاده کنید.

مهار آنزیم تیروزیناز و رادیکال‌های آزاد

برای مهار آنزیم تیروزیناز ما باید از ترکیباتی استفاده کنیم که جلوی فعالیت این آنزیم را گرفته و مانع از تشکیل ملانین اضافه می‌شود. از جمله ترکیباتی که برای این کار به ما کمک می‌کنند می‌توان از هیدروکینون، کوجیک اسید، آربوتین، ویتامین سی و عصاره شیرین بیان نام برد.

درباره‌ی آنزیم تیروزیناز کمی قبل‌تر گفتم، اما رادیکال‌های آزاد چی هستند که اینقدر می‌توانند به پوست ما آسیب برسانند.

رادیکال های آزاد ذراتی هستند که از شکسته شدن پیوندهایی شیمیایی ترکیبات دیگر به وجود می آیند. این ترکیبات بسیار فعال بوده و بر سلول های بدن اثر می گذارند. رادیکال های آزاد می توانند به چربی های موجود در بدن حمله کنند. به همین دلیل می توانند غشا سلول ها را پاره کنند و وارد سلول شوند. همچنین می توانند مواد سمی را به بافت های پیرامون خود منتشر کنند. بسیاری از این تخریب ها غیر قابل جبران بوده و مرگ سلول ها و یا ایجاد اختلال در عملکرد سلول ها را منجر می شوند.

سیستم دفاعی بدن در برابر رادیکال‌های آزاد یک سیستم آنتی اکسیدانی قوی است. به این شکل در حالت طبیعی میان آنتی اکسیدان‌های موجود در بدن و رادیکال‌های آزاد موجود در آن تعادل برقرار است. این حالتی نرمال است که از آسیب‌ و اختلال در بدن پیشگیری می‌کند.

اما اگر به هر دلیل میزان آنتی اکسیدان ها در بدن کم شود و یا اینکه مشتقات اکسیژن فعال بیشتر تولید شوند، آسیب های بیولوژیک بیشتری که ناشی از استرس اکسیداتیو می باشند، رخ می دهند. استرس اکسیداتیو به برهم خوردن توازن میان آنتی اکسیدان و رادیکال های آزاد در بدن گفته می شود. در این حالت بدن توان مقابله با رادیکال های آزاد را نداشته و آسیب های سلولی پدید می آیند.

مکانیسم اثر رادیکال های آزاد بر پوست

اما رادیکال‌های آزاد چه تاثیری بر پوست ما دارند.

رادیکال های ازاد می توانند به لایه درم پوست حمله کرده و اجزای موجود در آن را تخریب کنند. بنابراین باید برای مقابله با رادیکال های آزاد اقدامات جدی صورت بگیرد. در غیر این صورت، رنگدانه ملانین به لکه های تیره تبدیل می شود.

لیپیدها(چربی ها ) می توانند پوست را تازه و جوان نگه دارند. اما آنها با اثر رادیکال های آزاد به لیپید پراکسید تبدیل می شوند. به همین دلیل پوست پیر و چروک خواهد شد.

رادیکال های آزاد همچنین در پدید آوردن بیماری های پوستی بسیاری دخالت دارند. سرطان پوست یکی از آنهاست. مهمترین اثر رادیکال های آزاد بر پوست تخریب DNA سلول ها است. در این حالت سلول ها دیگر توان بازسازی و ترمیم خودشان را از دست می دهند.

بنابراین با مصرف مداوم آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین های E و  C از اثرات مخرب رادیکال های آزاد بر پوستتان جلوگیری کنید. (JEUENSSE)

هیدروکینون:

هیدروکینون معروف‌ترین ماده ضدلک است. این ماده با جلوگیری از تکثیر رنگدانه‌ها مانع از ایجاد لک می‌شود. مهار آنزیم تیروناز و کاهش ساخت ملانین از دیگر ویژگی‌های این ماده موثر است. همچنین به کاهش چروک‌های پوستی و افزایش کلاژن سازی نیز کمک می‌کند. این ویژگی‌ها سبب می‌شود که هیدروکینون همزمان هم سلول‌های تولید‌کننده رنگدانه زیر پوست را از بین ببرد و هم از تبدیل سلول‌های باقیمانده به ملانین جلوگیری می‌کند. در نتیجه تعداد ملانین زیر پوست کاهش پیدا می‌کند و بعد از مدتی و با از بین رفتن لایه سطح پوست و جایگزینی پوست جدید لایه‌ی سالم و بدون لک آشکار می‌شود.

با اینکه عوارض جدی و عجیب و غریبی از هیدروکینون هنوز ثابت نشده است، اما هیدروکینون یکی از ترکیباتی است که حرف و حدیث زیادی هنگام استفاده از آن مطرح می‌شود. در آمریکا FDA استفاده از هیدروکینون تا سقف ۲% را برای محصولات بدون نسخه و تا ۴% را برای محصولات نسخه‌ای تایید کرده است. در حالیکه در اتحادیه اروپا استفاده از هیدروکینون در محصولات مجاز نیست.

در ایران شما می‌توانید کرم هیدروکینون ۲% را از داروخانه و به فرم خالص تهیه کنید. نکته‌ای که در مورد هیدروکینون و استفاده از آن بسیار مهم است، افزایش حساسیت به نور خورشید است. بنابراین در حین استفاده از این ترکیب و تا یک ماه بعد از ترک آن با استفاده‌ی منظم از ضدآفتابتان از ایجاد لک‌های جدید جلوگیری کنید. کرم های ضد لک هیدروکینون معمولاً با پوست افراد سازگاری دارد اما در بعضی از بیماران ممکن است تحریکات پوستی جزئی و موقتی از جمله خارش و سوزش و قرمزی خفیف را تجربه کنند. اگر این موارد برطرف نشد، دیگر از این کرم استفاده نکنید.

• عوارض جانبی‌ که لازم است به خاطرشان مصرف کرم متوقف شده و سریعاً مشورت پزشکی گرفت شامل سوختگی شدید، خارش، تاول زدن یا تورم نواحی مورد درمان و هرگونه تغییر رنگ غیر معمول پوست می‌ شود.

کوجیک اسید: ­­

کوجیک اسید یکی از مشتقات طبیعی است که از گونه‌های متفاوتی از قارچ بدست می‌آید. این ماده موثر با پیشگیری از تولید تایروسین( آمینو اسیدی که مسوول تولید ملانین است ) پوست را روشن می‌کند. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان در محصولات مراقبت از پوست عمل می‌کند. در تحقیقات صورت گرفته درباره اسید کوجیک، شواهدی مبنی بر سمی بودن آن رویت نشد. ضمن اینکه خیلی آرام جذب پوست می‌شود اما سلامت پوست را به خطر نمی‌اندازد.

فواید کوجیک اسید

 • درمان ملاسما: کوجیک اسید با روشن کردن نواحی تغییر رنگ داده به درمان ملاسما کمک می‌کند.
 • ضدپیری: کوجیک اسید به عنوان یک محافظ UV شناخته می‌شود که آسیب‌های ناشی از خورشید را درمان می‌کند. در ادامه لک‌های ناشی از افزایش سن، خطوط سبک و چروک‌ها را کاهش می‌دهد و ظاهر شما را جوان‌تر می‌کند.
 • ترمیم کننده جای زخم: کوجیک اسید به کمرنگ شدن جای زخم ناشی از آکنه یا جراحت کمک می‌کند.
 • آنتی باکتریال: کوجیک اسید  سرشار از خواص ضدمیکروبی است و می‌تواند با طیف وسیعی از باکتری‌های عفونی پوست مبارزه کند. از این رو کوجیک اسید می‌تواند آکنه‌های ناشی از باکتری را از بین ببرد.
 • ضدقارچ: کوجیک اسید به عنوان یک عامل ضدقارچ شناخته می‌شود و از آن در بسیاری از ترکیبات ضدقارچ برای افزایش اثر محصول استفاده می‌کنند. کوجیک اسید ممکن است به پیشگیری از عفونت‌های قارچی مثل ringworm، yeast infection و کاندیدا کمک کند. می‌توانید از صابونهای کوجیک اسید برای درمان این عفونت‌های قارچی استفاده کنید.

نکات مهم حین مصرف کوجیک اسید

از آنجاییکه کوجیک اسید در فرم‌های پودر، مایع، صابون و … وجود دارد، نکات مهم هنگام استفاده از آن از این قرارند:

 • معمولا اثر کوجیک اسید بعد از دو هفته نمایان می‌شود.
 • هنگام استفاده از کرم یا سرم کوجیک اسید کمی برای جذب کامل آن روی پوستتان صبر کنید.
 • برای شوینده‌های حاوی کوجیک اسید پیشنهاد می‌کنم کمی بعد از اینکه روی پوستتان ماند آن را بشویید
 • طبق دستورالعمل محصولات از آنها استفاده کنید. مثلا ماسک حاوی کوجیک اسید برای استفاده‌ی هر روز طراحی نشده است.
 • کوجیک اسید را می‌توانید برای همه‌ی بدن غیر از اطراف چشم، بینی، داخل دهان و بخش‌های خصوصی استفاده کنید.

اخطارها و عوارض:

هرچند که اسید کوجیک به عنوان یک ماده موثر بی‌ضرر شناخته می‌شود، اما ممکن است مثل هر ماده‌ی دیگری برای بعضی‌ها حساسیت‌زا باشد. مهمترین عارضه‌ای که در اثر کوجیک اسید ممکن است اتفاق بیوفتد درماتیت تماسی است که علائم آن شامل قرمزی، التهاب، رش پوستی، تورم پوست و اذیت آن است. افراد دارای پوست‌های حساس و کسانی که از این ماده بیش از حد استفاده می‌کنند می‌توانند این عوارض را تجربه کنند.

برای پیشگیری از عوارض شدید به این توصیه‌ها توجه کنید:

 • از کوجیک اسید روی زخم یا پوست آسیب‌دیده استفاده نکنید.
 • اگر شرایط پوستی خاصی مثل آلرژی دارید قبل از مصرف با پزشکتان مشورت کنید.
 • همیشه از دستورالعمل روی بسته بندی محصولات حاوی کوجیک اسید پیروی کنید.
 • اگر محصول را با نسخه پزشک گرفته‌اید دستورات پزشک را دقیقا دنبال کنید.
 • اگر التهاب و رش پوستی هنگام مصرف کوجیک اسید اتفاق افتاد، بلافاصله مصرف آن محصول را متوقف کنید و با پزشکتان صحبت کنید.

نکته: تقریبا در همه‌ی محصولات پوستی‌ای که استفاده می‌کنیم این توصیه‌ها صدق می‌کند. لطفا لطفا لطفا در طول این چالش و کلن در طول درمان مشکلات پوستی واکنش پوستتان را خوب زیر نظر بگیرید و توصیه‌ها و اخطارها را جدی بگیرید.

آربوتین:

آربوتین مولکولی است که از خانواده گیاهان بری( مثل زرشک ) استخراج می‌شود و از تشکیل ملانین جلوگیری می‌کند. آربوتین مثل کوجیک اسید یا ریشه گیاه شیرین بیان با مهار کردن تیروناز اثرات روشن کنندگی و شفاف سازی بر روی پوست دارند.

آربوتین به صورت طبعیی از هیدروکینون مشتق می‌شود که یک گروه قندی به آن متصل است. آلفا آربوتین با تاثیر روشن‌کنندگی‌ای که دارد یکی از بهترین جایگزین‌های هیدروکینون است که عوارض آن را نیز ندارد.

گروه هیدروکینون به آربوتین اجازه می‌دهد به عنوان یک مهار کننده تیروزیناز، آنزیم اصلی تولید کننده ملانین عمل کند. این فعالیت مهاری به دلیل شباهت ساختاری گروه هیدروکینون به تیروزین است که بستر طبیعی تیروزیناز است. آربوتین علاوه بر قابلیت مهاری ذاتی، ممکن است به عنوان مخزنی عمل کند که هیدروکینون را به آرامی آزاد می‌کند. هنگامی که جذب پوست می‌شود آنزیم‌های بدن گروه قندی را از آن جدا می‌کنند و هیدروکینون آزاد می‌شود. این کار مانند یک دریچه اطمینان داخلی عمل می‌کند و پوست را از قرار گرفتن در مقابل مقدار زیاد هیدروکینون در هر دفعه استفاده محافظت می‌کند. ( در مقایسه با استفاده از هیدروکینون به صورت مستقیم )(Dermastore)

آربوتین از منابع گیاهی مختلفی استخراج می‌شود. توت و توت فرنگی بیشترین مقدار آربوتین را دارا هستند. همچنین در تمشک، کرن بری، گندم و انواع گلابی نیز یافت می‌شود.

نکته‌ی مهم هنگام استفاده از آربوتین توجه به نوع آن است. در حالیکه آلفا آربوتین برای پوست مفید و بدون ضرر است، بتا آربوتین نوع ارزان قیمت و غیرپایدار آن است.

فواید آربوتینن

 • خاصیت محافظت در برابر آفتاب: آربوتین با مهار آنزیم تیروزیناز مانع از تیره شدن پوست هنگام تابش آفتاب می‌شود.
 • روی پوست ملایم است: از آنجایی که آربوتین ماده فعالی‌ست که به آرامی در بدن آزاد می‌شود، نسبت به بقیه عوامل روشن‌کننده کمتر باعث تحریک پوست می‌شود و به همین دلیل برای پوست‌های حساس خیلی خوب است.
 • بهبود یکنواختی رنگ پوست: در کنار مهار آنزیم تیروزیناز( که ملانین تولید می‌کند )، آربوتین می‌تواند به محو لک‌های تیره کمک کند و رنگ پوست را یک‌دست‌تر کند  و آن را شفاف‌تر می‌کند.
 •  برای استفاده در کنار بقیه محصولات مراقبت از پوست ایمن است: تا کنون تداخل منفی‌ای بین آربوتین و ترکیبات دیگر مراقبت از پوست شناخته نشده است.  
 • می‌توان دوبار در روز از آن استفاده کرد: برای نیتجه بهتر می‌توانید آربوتین را هم صبح و هم شب استفاده کنید.
 • ایمن تر از هیدروکینون: تا سالها هیدروکینون معجزه‌ی روشن کنندگی پوست بود، تا وقتی که FDA آن را سرطان‌زا اعلام کرد( در صورت مصرف خوراکی به جای موضعی )، و از آنجاییکه هنوز تحقیقات علمی در حوزه‌ی مراقبت از پوست زیاد نیست، در مورد مصرف هیدروکینون اخطارهایی وجود دارد. عملکرد آربوتین برای پیشگیری و درمان لک مثل هیدروکینون است و به همین دلیل جایگزین مناسبی است که با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • محو جای جوش و زخم: همانطور که لک تیره را می‌تواند محو کند، در محو جای جوش و زخم‌های بعد از آن که تا مدتها باقی می‌مانند نیز موثر است.
 • روشن کردن پوست: در کنار محو کردن لک‌ها آربوتین کل صورت را نیز شفاف می‌کند. ( byrdie )

ویتامین سی

ویتامین سی هم به صورت خوراکی هم موضعی برای پوست ما مفید است. ویتامین سی یکی از ترکیبات طبیعی پوست است که در هر دو لایه اپیدرم و درم یافت می‌شود. میزان آن در ناحیه اپیدرم بیشتر از درم است، اما افزایش سن باعث کاهش سطح آن در سطح هر دو لایه پوست می‌شود.

ویتامین سی در تقویت کلاژن سازی پوست مهم است و به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی از پوست در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. به همین دلیل در دسته ترکیبات مهارکننده آنزیم تیروزیناز نیز قرار می‌‌گیذد. مهمترین خاصیت مشخص و واضح ویتامین سی که باعث محبوبیت این ماده فعال بین مصرف کنندگان شده است شفاف نمودن پوست و کمک به کمرنگ کردن لک‌هاست.

جلوگیری از انتقال ملانین از ملانوسیت به کراتینوسیت

نیاسینامید:

نیاسینامید که به آن نیوکتینامید هم گفته می‌شود یکی از مشتقات ویتامین B3 است. نیاسینامید عمدتا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند که می‌تواند استرس اکسیداتیو ناشی از آسیب‌های محیطی( که توسط مواردی مثل اشعه UV تولید می‌شوند ) را خنثی کند.

درست است که ویتامین B3 از طریق مواد غذایی نیز به بدن ما می‌رسد اما برای اینکه از فواید نیاسینامید برای پوستمان بهره ببریم بهتر است آن را به صورت موضعی استفاده کنید.

نیاسینامید برای درمان طیف وسیعی از مشکلات پوست از جمله آکنه، رزاسه، هایپرپیگمنتاسیون( لک ) و چروک استفاده می‌شود. از جمله فواید بسیاری که برای پوست دارد افزایش تولید کلاژن، جلوگیری از خشکی پوست، بهبود چروک‌ها و خطوط سبک و حفظ لایه محافظ پوست و کوچک کردن ظاهر منافذ می‌توان نام برد.

مکانیسم نیاسینامید برای کمرنگ کردن و درمان لک ایجاد اختلال در روند انتقال ملانوزوم‌ها به سطح کرانوسیت پوست است.

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که لکتین ها و نیاسینامید در غلظت هایی که روی زنده ماندن سلول تأثیر نمی گذارند ، مهارکننده های قابل برگشت انتقال ملانوزوم هستند. مقاله‌ی کامل را از اینجا بخوانید.

استثنائا نیاسینامید با همه‌ی محصولات حاوی رتینول، پپتایدها، AHAها و BHA، هیالورونیک اسید، ویتامین سی و بقیه آنتی اکسیدانها تداخل ندارد و هم در روتین صبح و هم شب قابل استفاده است.

معمولا نیاسینامید در درصدها ۲ تا ۵% در محصولات استفاده می‌شود. اما در بعضی از محصولات مثل نیاسینامید اوردینری این مقدار ۱۰% است که مقدار زیادی برای بسیاری از افراد است. پس اگر پوست حساسی دارید حتما با غلظت‌های کم شروع کنید.

ماده موثر دیگری که مثل نیاسینامید از انتقال ملانین به کراتینوسیت‌ها جلوگیری می‌کند عصاره سویا است که در بسیاری از محصولات ضدلک استفاده می‌شود.

لایه‌برداری

لایه‌برداری پوست یکی از مهمترین کارهایی است که ما به صورت منظم باید انجام بدهیم. در پروسه‌ی درمان لک استفاده از لایه‌بردارها از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از ترکیبات AHA  و BHA   روند تعویض سلولها را تسریع می‌کنیم. با لایه‌برداری، پوست تازه آرام آرام خودش را نشان می‌دهد و مطمئنا اوضاع بهتر خواهد شد. گلایکولیک اسید و لاکتیک اسید به عنوان AHA و سالیسیلیک اسید به عنوان BHA به شما برای لایه‌برداری کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

منابع:

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *