The Ordinary و درمان لک
The Ordinary و درمان لک
مهر ۲۱, ۱۳۹۹
پروتکل درمان لک؛ چالش ضدلک سُرمه‌سا
پروتکل درمان لک؛ چالش ضدلک سُرمه‌سا
مهر ۲۴, ۱۳۹۹
زمان مطالعه : ۶ دقیقه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد مدتی از یک روتین پوست پیروی کرده باشید و نتیجه مثبت و یا چشمگیری ندیده باشید. این امرمی‌تواند به عوامل مختلفی مربوط باشد، تغذیه ناسالم، هوای آلوده، کیفیت محصولات و شاید عدم رعایت ترتیب صحیح استفاده از محصولات پوستی.

رعایت روتین صحیح پوست، نقش مهمی در افزایش تاثیر محصولات و بهبود کیفیت پوست ما دارد. با استفاده از محصولات مراقبت از پوستتان به ترتیب درست، خیالتان راحت است که پوستتان حداکثر استفاده را از هر محصول می‌برد.

ترتیب استفاده از محصولات بی‌اندازه مهم است. وظیفه‌ی پوست دور نگه‌داشتن چیزها از ورود به داخل بدن است، در حالیکه ما با استفاده از محصولات مراقبت از پوست می‌خواهیم مواد موثر را به داخل پوستمان هدایت کنیم. هر چقدر از بهترین محصولات با بهترین فرمولاسیون را استفاده کنیم، فقط مقدار کمی از این مواد موثر می‌توانند جذب پوست شوند. اگر آنها را با ترتیب درست استفاده نکنید از روتین‌تان نتیجه مطلوب را نخواهید گرفت.

ترتیب صحیح استفاده از محصولات مراقبت از پوست چیست؟

رقیق‌ترین به غلیظ‌ترین: از سبک‌ترین محصولتان شروع کنید و با سنگین ترین آنها تمام کنید. با محصولاتی مثل تونر و اسنس شروع و به ترتیب سرم، لوسیون، کرم و روغن را اضافه کنید و در آخر با ضدآفتاب تمام کنید.

اول محصولات آب‌پایه و بعد محصولات روغنی: آب و روغن با هم مخلوط نمی‌شوند، از طرف دیگر ممکن است چربی جلوی جذب آب را بگیرد. پس با محصولات آب پایه شروع کنید، مرحله به مرحله از محصولات چرب‌تری استفاده کنید تا آب مراحل قبل را روی سطح پوست ذخیره کنند.

از کمترین PH تا بیشتری PH: اگر از ترکیبات فعال( مواد موثر ) استفاده می‌کنید باید PH تقریبی آنها را بدانید و آنها را به ترتیب کمترین PH تا بیشترین PH اضافه کنید. به بیان دیگر محصولات اسیدی(PH 3.0 to 4.0 ) باید قبل از محصولات خنثی‌تر( PH5.0 to 7.0  ) استفاده شوند.

PHهای پایین و بالا را با هم قاطی نکنید: اگر از چند ترکیب فعال( موثر ) استفاده می‌کنید، تا وقتی که PHیکسانی داشته باشند مشکلی نیست. اما اگر اختلاف PH آنها بیش از ۱.۰ تا ۲.۰ باشد( یا اگر درباره PHآنها اطلاعی ندارید ) پیشنهاد می‌کنم حداقل ۳۰ دقیقه بین استفاده از آنها وقفه بیاندازید. حتی بهتر است یک روز از یکی از محصولات حاوی ترکیبات فعال استفاده کنید و روز بعد از یکی دیگر.

نکته: لطفا از تعداد زیاد مراحل روتین‌های صبح و شب وحشت نکنید( ترسناکند، می‌دانم ). هیچ بایدی برای انجام دادن این مراحل وجود ندارد. این یک راهنمای عمومی است و در پایان روتین شبانگاهی، من اجزا روتین خودم و آن چیزی که به نظرم ضروری است را به صورت خلاصه می‌نویسم.

بیشتر بخوانید:

ترتیب صحیح محصولات روتین صبحگاهی پوست:

۱- تمیز کردن:

اغلب افراد احتیاجی به شوینده اول صبح ندارند. اگر جزو این افرادید می‌توانید چند مشت آب خنک به صورتتان بپاشید. اما اگر پوست خیلی چربی دارید و صبح بعد از بیدار شدن احساس سنگینی و چربی می‌کنید، بد نیست صورتتان را با یک شوینده ملایم بشویید.

نکته: چنانچه پوست خیلی چربی ندارید( خشک، حساس، نرمال و … ) همیشه شوینده‌ی ملایمی برای تمیز کردن صورتتان استفاده کنید. اما اگر پوست خیلی چربی دارید، بد نیست یک شوینده قوی‌تر برای کنترل چربی پوستتان در شب استفاده کنید و صبح‌ها با یک شوینده‌ی دیگر که ملایم است صورتتان را بشویید.

۲- تونر:

تونرها محصولات آب پایه‌ای هستند که برای تنظیم PH پوست و افزایش عملکرد سرم‌ها و کرم‌ها استفاده می‌شود. تونرها به آبرسانی پوست نیز کمک می‌کنند. من صبح‌هایی که خیلی حوصله ندارم این مرحله را حذف می‌کنم.

۳- کرم دور چشم

من ترجیح می‌دهم کرم دور چشمم را بلافاصله بعد از تونر استفاده کنم، تا راه‌های احتمالی حساسیتِ( به واسطه تماسِ انگشتانِ آلوده به ترکیبات فعال ) پوست اطراف چشمم را ببندم.

از آنجاییکه ناحیه‌ی دور چشم فاقد چربی است باید سریع‌تر آن را رطوبت رسانی کنیم. کرم دور چشم را روی استخوان گونه‌تان بزنید و با نوک انگشتان ضربه بزنید تا جذب شود.

۴- لایه برداری شیمیایی

اغلب شما شنیده‌اید که بهتر است از آلفاهیدروکسی اسیدها شب‌ها استفاده کرد، یا بهتر بگویم، برخی از آلفاهیدروکسی اسیدها را باید شب استفاده کرد. اما چنانچه از اسیدی استفاده می‌کنید که صبح‌ها منع مصرف ندارد( مثلا سالیسیلیک اسید ) الان وقت استفاده از آن است.

۵- سرم‌های درمانی

حال وقت درمان دغدغه‌های مربوط به پوستتان و مبارزه با رادیکال‌های آزاد توسط سرم‌های حاوی مواد اکتیو است. اسید ال اسکوربیک( ماده موثر ویتامین سی ) آنتی اکسیدان خوبی برای محافظت، شفاف کردن و محو تیرگی‌های پوست و حتی ساخت کلاژن است. از دیگر مشتقات ویتامین سی( با وجود تاثیر ضعیف‌تر ) نیز می‌توان برای این مقصود استفاده کرد. یا نیاسینامید که ضمن خاصیت آنتی اکسیدانی  برای درمان لک پوست، چروک، جوش، قرمزی و خشکی استفاده می‌شود. پپتاید‌ها، آلفا آربوتین و آلفا لیپوئیک اسید می‌توانند انتخاب‌های دیگر در این مرحله باشند.

۶- سرم‌های آبرسان یا اسنس

این مرحله فقط مخصوص آبرسانی پوست است. می‌توانید از سرم‌های آبرسان یا اسنس‌هایی استفاده کنید که حاوی عوامل هیومکتانت( مواد جاذب رطوبت ) باشند. ترکیباتی مثل آلوئه ورا، گلیسیرین و هیالورونیک اسید. این مرحله چندان ضروری نیست و اگر پوستتان خیلی خشک است شاید به آن احتیاج داشته باشید.

۷- مرطوب کننده:

مرحله‌ی بعد استفاده از مرطوب کننده در صورت نیاز است. چنانچه پوست چربی داشته باشید ممکن است با سرم‌ها رطوبت پوستتان تامین شده باشد و می‌توانید روتین‌تان را با ضدآفتاب تمام کنید.

اما اگر پوستتان خشک است، یا سرم‌ها کافی نبودند الان وقت مرطوب کننده است.

برای اینکه مرطوب کننده‌تان حداکثر رطوبت رسانی را داشته باشد آن را قبل از خشک شدن مرحله‌ی قبل روی پوستتان پخش کنید.

بیشتر بخوانید: آیا واقعا مرطوب کننده‌ها موثرند؟

۹- ضدآفتاب:

ضدآفتاب مهمترین بخش روتین مراقبت از پوست است. ضدآفتاب را باید هر روز، تمام طول سال استفاده کرد و در طول روز آن را تجدید کرد.

۱۰- آرایش:

خسته نباشید، کارهای پوستتان تمام شد و الان می‌توانید آرایش روزانه‌تان را بکنید و از منزل خارج شوید.

ترتیب صحیح محصولات روتین شبانگاهی پوست

۱- محلول پاک‌کننده صورت:

دابل کلینز یا پاک کردن دو مرحله‌ای، بهترین روش برای تمیز کردن عمیق پوست از انواع آلودگی‌ها و کرم‌های روز است. در این روش از یک پاک کننده روغنی برای تمیز کردن آلودگی‌ها و کرم‌های روز و از یک شوینده برای شستشوی نهایی استفاده می‌شود.

نگران نباشید که پوست چربتان به خاطر روغن این پاک کننده‌ها اذیت شود. فقط محصول مناسب پوستتان را استفاده کنید.

۲- شوینده:

بعد از پاک کردن  پوستتان، خوب است باقی‌مانده‌ی مواد پاک کننده را نیز از روی صورتتان با شوینده مناسب بشویید. برای این کار مقداری از شوینده‌تان را به مدت ۱ دقیقی روی صورتتان ماساژ دهید و با آب خنک آب‌کشی کنید.  اکنون پوست شما کاملا تمیز است.

۳- لایه‌برداری فیزیکی:

لایه‌برداری فیزیکی یکی از راههای حذف سلول‌های مرده و پاکسازی عمقی پوست است. دفعات اسکراب کردن به شرایط پوست شما برمی‌گردد، اما مراقب باشید که زیاده روی نکنید. چنانچه در روتین هفتگی‌تان وقتی اسکراب کردن صورتتان است آن را بعد از شستن صورتتان انجام دهید. غیر از اسکراب‌های پاک کننده، برس‌های شستشوی صورت سیلیکونی نیز گزینه‌ی مناسبی برای این کار هستند.

۴- تونر:

تونر گزینه‌ی مناسبی برای پایان فرایند پاکسازی و آغاز رطوبت رسانی است. من اگر در حال رفع مشکلی برای پوستم باشم، ترجیح می‌دهم از تونرهای درمانی( که معمولا قوی‌ترند ) در روتین شب و از تونرهای آبرسان در روتین صبح استفاده کنم.

۵- کرم دور چشم :

مثل روتین صبح به محض اینکه مراحل تمیز کردن پوست تمام شد کرم دور چشمتان را استفاده کنید. اگر دور چشم خشکی دارید یا درآستانه‌ی چروک دور چشم هستید، بهتر است کرم دور چشم شبانه‌تان مغذی‌تر از محصول صبح باشد. به این ترتیب در طول شب پوست دور چشمتان بهتر تغذیه می‌شود.

۶- : لایه بردار شیمیایی

اگر صبح از اسیدها استفاده نکرده‌اید الان بهترین موقعیت است. لایه‌برداری پوست با اسیدها یکی از کارامدترین مراحل مراقبت از پوست است. فقط باید مراقب باشید زیاده روی نکرده و پوست را حساس نکنید.

دقت کنید اگر پوستتان را اسکراب کردید، بلافاصله از لایه‌بردار شیمیایی استفاده نکنید. حداقل چند ساعت وقفه بیاندازید، یا بهتر اینکه در روزهای متفاوت آنها را انجام دهید.

۷- درمان نقطه‌ای آکنه :

اگر درگیر جوش صورت هستید الان می‌توانید از ترکیبات درمانی برای روی جوش‌ها استفاده کنید. محصولاتی حاوی سولفور، زینک اکساید و سالیسلیک اسید. بهتر است در درمان نقطه‌ای جوش از اسید سالیسیلیک علاوه بر یک محصول ضدجوش نقطه‌ای دیگر استفاده کنید. این بهترین راه برای پیشگیری از جوش زدن است.

۸- سرم‌های درمانی:

الان وقت استفاده از سرم‌هایی مثل ویتامین سی، نیاسینامید و پپتایدهای مس است.

۹- رتینوئیدها:

ترکیبات ویتامین آ برای اغلب افراد می‌توانند مفید باشند. ریتنول، رتینول استر، رتینال دهاید، رتینوئید اسید استر و ترتینوئین( که دارویی نسخه‌ایست ) مشتقات ویتامین آ است که باید شب‌ها استفاده شوند.

نکته‌ی مهم: شب‌هایی که قصد استفاده از ترکیبات رتینوئید را دارید از هیچ ماده فعال دیگری( ویتامین سی، آ.اچ.آ و … ) استفاده نکنید) مراحل ۵ و ۸ و حتی بهتر است ۳ نیز در این شب‌ها حذف شود).

۱۰- سرم‌های آبرسان یا اسنس‌ها:

مثل صبح می‌توانید از سرم‌ها و اسنس‌های حاوی هیالورونیک اسید و گلیسرین در این مرحله استفاده کنید.

۱۱- مرطوب کننده:

بعضی از رتینوئیدها بافت غلیظی دارند که نیاز شما به مرطوب کننده را مرتفع می‌کنند، اما اگر این چنین نبود در این مرحله مرطوب کننده‌تان را بزنید. اگر پوست خشکی دارید مرطوب کننده شب‌تان را محصولی با بافت سنگین‌تر نسبت به محصول صبح انتخاب کنید.

۱۲- روغن صورت:

مرحله آخر مراقبت از پوستتان حبس کردن موادی است که در مراحل قبل به آن رسانده‌اید. روغن صورت در انجام این کار به شما کمک می‌کند. اما مراقب روغنی که انتخاب می‌کنید باشید، بسیاری از روغن‌ها در مواجه با هوا اکسید می‌شوند.

اگر پوست چربی دارید فکر نمی کنم این مرحله را دوست داشته باشید، نیازی هم ندارید.

۱۳- بالم لب:

آخرین مرحله مراقبت از پوستتان چرب کردن لب‌هاتان با مرطوب کننده مخصوص لب است. لایه‌ی مناسبی از بالم لبتان را روی پوست خشک لبتان بکشید و اجازه بدهید تا صبح رطوبت‌رسانی شود.  

سرسام گرفتید؟ نگران نباشید الان در سه شماره روتین‌های روزانه را ساده می‌کنم:

روتین صبح‌گاهی:

شوینده(در صورت لزوم )/تونر( اگر دارید )/ سرم ویتامین سی/ کرم دور چشم/ مرطوب کننده/ ضدآفتاب

روتین شبانگاهی:

دابل کلینز( میسلارواتر/شوینده )/ تونر/ کرم دور چشم/ AHA/درمان نقطه‌ای آکنه( اگر جوش دارید )/ سرم آبرسان( اگر دارید )/رتینوئید/مرطوب کننده/ بالم لب

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *