نقد و بررسی کرم ضدآفتاب سینره SPF50+
نقد و بررسی کرم ضدآفتاب سینره SPF50+
تیر ۱۷, ۱۳۹۹
مراقبت از پوست؛ روتین گام به گام روزانه پوست
مراقبت از پوست؛ روتین گام به گام روزانه پوست
تیر ۲۹, ۱۳۹۹
زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

پریود و تغییرات هورمونی تجربه‌ی مشترک زنان در سرتاسر جهان است، هرجند که اثرات آن روی افراد مختلف متفاوت باشد. اما تاثیرات پریود بر پوست شما چیست، و برای کاستن عوارض ناشی از آن چه باید کرد؟

تاثیرات پریود بر پوست

تغییرات هورمونی‌ای که زنان هر ماه با آن مواجه هستند، یکی از مهمترین عواملی است که ممکن است شما را از انجام مرتب یک روتین پوست خسته و ناامید کند. احتمالا زنانی که این سطور را می‌خوانند به خوبی متوجه عمق ماجرا می‌شوند و مساله غریبی برایشان نیست. اما شاید شما هم مثل منِ چند ماه پیش نمی‌دانید برای این مشکل چه باید کرد.

حدود چهل روز به تعطیلات نوروز باقی‌مانده بود که من چالش مراقبت پوست ۴۰ روزه را با هدف دستیابی به پوستی شفاف و شاداب تا نوروز و سال نو طراحی کردم، و بسیاری از اعضای پیج اینستاگرام سُرمه‌سا همراهم شدند. بعدها که تقویم پریودم را بررسی کردم، متوجه شدم که چالش ما در انتهای یک سیکل ماهانه‌ی من شروع شده بود، دقیقا بعد از پشت سر گذاشتن نوسانات هورمونی شدیدی که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. مراقبت صبح و شب من از پوستم به خاطر تعهد به چالش نتایج خود را خیلی زود نشان داد. حدودا ۲-۳ هفته از چالش گذشته بود که پوست من در شفاف‌ترین حالت خودش قرار داشت. بعد از مدتها هیچ لک واضحی روی پوستم نداشتم، و به قول قدیمی‌ها مثل برگ گل.:)

اما از نیمه‌های چالش ورق برگشت. اواخر اسفند جریانات کرونا و قرنطینه، به کمک تغییرات هورمونی آمدند و پوست من به شدت بیرون ریخت. افسردگی ناشی از پی ام اس به همراه استرس از وضعیت بیماری ناشناخته‌ای که انسانها را به عددهای فوت روزانه تبدیل کرده بود روتین روزانه‌ و منظم مرا شکست دادند. تاثیرات پریود بر پوست من در این مقطع پوستی ملتهب، قرمز و پر از جوش و لک بود.

در همین روزها در اینستاگرام پستی  به قلم خانم دکتر الکسیس استفنز  دیدم که نمودار تغییرات هورمونی در طول یک سیکل کامل پریود را تشریح کرده بود. ایشان ضمن توضیح دادن شرایط پوست در روزهای مختلف سیکل، تغییرات روتین روزانه‌ی متناسب با این شرایط را پیشنهاد داده بودند. پست خوب و کاربردی‌ای به نظرم آمد. آن را برای پیج سُرمه‌سا ترجمه کردم و با ذکر منبع در پیج منتشر کردم.

ترجمه‌ی مطلب خانم دکتر الکسیس استفنز با نام پوست شما و پریود شما را اینجا می‌توانید بخوانید.

همان‌طور که پیش‌بینی کرده بودم استقبال زیادی از آن پست شد و افراد زیادی آن را همخوان کردند. اما به دنبال آن سوالهای زیاد مخاطبینم به من نشان داد که مطلب کامل برایشان جا نیوفتاده است. به همین دلیل تصمیم گرفتم آن پست را به عنوان یک دستورالعمل روتین پوست برای خودم تعریف کنم. به این ترتیب تاثیر این مراقبت‌ها و دستورالعمل‌ها را تجربه می‌کردم و آن را با مخاطبینم در میان می‌گذاشتم. این کار برای من چند فایده‌ی اساسی داشت. اول اینکه جوشهای دوران پریودم را کنترل می‌کردم -اگر شما فقط چند روز با من در اینستاگرام همراه باشید متوجه می‌شوید که دستکاری نکردن جوشها برای من از پیاده‌روی در ظهر داغ تابستان سخت‌تر است-. دستکاری جوشها همانا و به جا ماندن جای آنها و حداقل طول درمان ۳ ماهه‌ی آنها همان. پس اولین فایده‌ی تجربه کردن این فرایند برای من رهایی از جوشهای عصبی و هورمونی دوران پریود بود. در کنار تاثیر مثبت این تجربه برای خودم، ضمن انجام دادن این روتین می‌توانستم به سوالات همراهان صفحه‌ی اینستاگرامم با دلیل و مدرک پاسخ دهم و به آنها نیز در رفع این مشکل ماهانه کمک کنم. بنابراین یک روتین پوست برای دوران پریودم تعریف کردم و هر چند روز یکبار گزارش آن را به مخاطبینم ارائه می‌کردم.

از آنجاییکه مخاطبین یک صفحه‌ی اینستاگرام ثابت نیستند و مرتب افراد جدیدی اضافه و کم می‌شوند لزوم مکتوب کردن این تجربه و ثبت آن را در سایت به خوبی احساس کردم و مطلبی که می‌خوانید نتیجه‌ی مکتوب این تجربه است.

روتین پوست من و تغییرات هورمونی

اولین کاری که برای شروع این روتین باید انجام می‌دادم و شما نیز اگر می‌خواهید پریودی با کمترین جوش و التهاب را تجربه کنید باید انجام دهید، رصد کردن پریودتان است. برای این‌کار می‌توانید از اپلیکیشن‌های مخصوص ثبت پریود استفاده کنید. چیزی که من از آن استفاده می‌کنم اپلیکیشن     Period Tracker – Period Calendar Ovulation Tracker است.

اپلیکیشن رصد پریود یکی از چیزهایی است که به شما در پیگیری روند تغییرات هورمونی کمک می‌کند.

لینک دانلود از گوگل‌پلی : Period Tracker – Period Calendar Ovulation Tracker

لینک دانلود از اپ‌‎استور: Period Tracker – Period Calendar Ovulation Tracker

این اپلیکیشن‌ها تقویم پریود شما را -شامل تاریخ شروع و پایان، تاریخ تخمک‌گذاری و …- با توجه به اطلاعاتی که به آنها می‌دهید ثبت می‌کنند. شما می‌توانید حس و حال روزهای مختلف پریودتان، میزان خونریزی، مصرف داروهای بارداری و … را در این اپلیکیشن‌ها ثبت کنید. این کار به چه دردی می‌خورد؟ فرض کنید یک روز برای انجام یک کار اداری از خانه بیرون رفته‌اید، اوضاع کار اداری‌تان خوب پیش نرفته است. گرمتان است، تاکسی اینترنتی‌ای که درخواست شما را پذیرفته بود بی‌دلیل کنسل کرده است و شما را کارد می‌زنی خونتان در نمی‌آید. تا اینجا عصبانیت و بدخلقی شما طبیعی است. اما اگر به محض رسیدن به خانه بغضتان ترکید و احساس کردید چقدر بدبختید و هیچ کس در این دنیا مشکلات شما را ندارد، شاید اپلیکیشن‌های رصد پریود به دردتان بخورد. بد نیست نگاهی به تقویمتان بیاندازید و ببینید کجای سیکل ماهانه‌تان هستید که یک روز بد این گونه شما را به هم ریخته است.

علاوه بر این برای کمک به مراقبت از پوستتان نیز بسیار موثرند. در گیر و دار کارهای روزمره متوجه چربی بیش از حد و غیرعادی پوستتان می‌شوید. کافیست اپلیکیشن پریودتان را نگاهی بیاندازید. مثل اینکه این چربی پوست خیلی هم بی‌دلیل نیست. بهتر است تا قبل از اینکه مشکلات بیشتری پیش بیاید برای رفع آن اقدامی بکنید.

باری، من هم برای پیگیری روتین پوستی منطبق با تغییرات هورمونی به اپلیکشن رصد پریودم مراجعه کردم تا ببینم کجای سیکل ماهانه‌ام قرار دارم.

بیست و هشتیمن روز سیکل ماهانه‌ی من بود. همانطور که می‌دانید سیکل پریود در افراد مختلف متفاوت است و بنا به تغییرات شرایط تغییر می‌کند. سیکل من نیز در این دوران ۲۸ روزه نبود و به هم ریخته بود( پست خانم دکتر استفانز سیکل را ۲۸ روزه در نظر گرفته بود و من باید آن را با شرایط شخصیم تطبیق می‌دادم. در ادامه‌ی این مقاله نیز توجه داشته باشید که تقسیم‌بندی روزهای سیکل برای همه دقیقا طبق این تقسیم بندی نیست ).

طبق تقویم تاریخ شروع پریود من ۸ روز دیگر بود.

ببینیم طبق نمودار خانم دکتر استفانز پوست من در چه وضعیتی بود.

” روزهای ۲۴-۲۸. به خاطر تغییرات سریع هورمونی بدترین تغییرات پوست در این مرحله سیکل پریود اتفاق می‌افتد. اکنون پوست در ملتهب‌ترین حالت خود با سبوم بالا و چربی در منافذ  است و بازار جوش پررونق است. در این مرحله یک پاک کننده حاوی بنزوئیل پروکساید اضافه کنید. هایپرپیگمنتاسیون در این فاز به شدت آسیب پذیر است.”

پوست من در هفته‌ی آخر منتهی به پریود دقیقا در شرایط فوق بود. پوستم چرب‌تر از همیشه  شده بود و لک‌های باقی‌مانده از جوش‌های سیکل قبل پررنگ‌تر از همیشه روی صورتم هویدا بودند.

برای شروع کنترل چربی پوست، اولین قدم بود. برای انجام دادن این کار ابتدا یک پاکسازی کامل شامل شستشوی صورت، استفاده از اسکراب ملایم و AHA لایه‌های سلول‌های مرده، چربی و آلودگی اضافه‌ی پوست را از بین برد.

اگر در باره شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های صورت ابهام خاصی دارید مقاله انواع کلینزرها و پاک‌کننده‌های صورت را بخوانید

سپس از یک ماسک خانگی سفیده تخم‌مرغ برای کنترل چربی پوست استفاده کردم. یادآور نوشیدن آب و مایعات را نیز در اپلیکیشن رصد پریود تنظیم کردم تا آب‌رسانی از درون را نیز در برنامه داشته باشم. از اینجا به بعد روتین پوستم را بر اساس آبرسانی زیاد و استفاده از لایه‌بردار و آنتی اکسیدان به این شیوه تنظیم کردم:

طرز تهیه ماسک خانگی سفیده تخم مرغ را از اینجا بخوانید.

روتین صبح

روتین صبح‎ها را با پدهای گیاهی متخلل پاک‌کننده صورت شروع می‌کردم. این پدها خاصیت لایه‌برداری خیلی خفیفی دارند و با ملایمت سطح پوست را به خوبی تمیز می‌کنند.

پس از آن از ژل شستشوی آکنوواش الی‌ژن برای شستن صورتم استفاده می‌کردم. با اینکه من مدتهاست معمولا صبحها برای شستن صورتم از شوینده استفاده نمی‌کنم، متوجه شدم برای تنظیم چربی پوست در این روزهای منتهی به پریود این کار لازم است. بعد از پاکسازی و شستن صورت، از اسپری آب اَون برای افزایش آبرسانی و رفع التهاب پوست کمک گرفتم. مرحله‌ی بعد استفاده از تونر بود. بهترین تونری که شما برای این ایام می‌توانید استفاده کنید تونرهای مخصوص پوست چرب است که ضمن تضمین PH پوست چربی آن را نیز تنظیم می‌کنند. تونر من در این زمان تونر ویتامین سی سیگل بود که به خوبی از عهده‌ی این وظیفه برآمد.

اگر می‌خواهید درباره‌ی تونرها و تفاوت آنها با میسلارواتر بیشتر بدانید مقاله‌ی تونر یا میسلارواتر به شما کمک خواهد کرد.

همانطور که گفتم لک‌های جوشهای سیکل قبلی خیلی پررنگ و واضح خودشان را نشان می‌دادند. برای کمرنگ‌تر کردن آنها و تقویت مکانیسم پوست، از سرم ویتامین سی لافارر به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی بعد از تونر استفاده می‌کردم. مرحله‌ی بعد استفاده از مرطوب کننده بود. فرقی نمی‌کند شما در چه مقطعی از سیکل پریودتان باشید، این مرحله یکی از مهمترین مراحل یک روتین پوست خوب است. من از مرطوب کننده آکنه زوم فیس دوکس در این مرحله استفاده می‌کردم. و در نهایت اگر قصد بیرون رفتن از منزل را داشتم، ضدآفتاب اریکه مخصوص پوست چرب را به صورتم می‌زدم و روتین خود را به پایان می‌رساندم.

همانطور که گفتم پیش از این من صبح‌ها از ژل شستشو برای تمیز کردن صورتم استفاده نمی‌کردم اما تمیز کردن صورت با شوینده در روتین شبانه یک “باید” است. فرقی نمی‌کند آیا شما در طول روز از منزل خارج شده‌اید یا نه. و آیا کرم و آرایشی روی صورتتان هست یا خیر. شما باید حداقل یکبار در روز و در روتین شبانه صورتتان را با ژل شوینده‌ مخصوص پوستتان بشویید.

روتین شب

بنابراین روتین شبانه‌ی من با شستن صورتم با ژل شستشوی آکنوواش الی‌ژن شروع می‌شد. بعد از آن از ماسک ضدجوش لافارر( یک شب درمیان معمولا ) استفاده می‌کردم تا ضمن تنظیم چربی اضافه عوامل ضدجوش و ضدالتهاب بیشتری به پوستم برسانم. اسپری آب اَون نیز پای ثابت روتین صبح و شب من در این روزها بود. تونر ویتامین سی سی‌گل و سرم ویتامین سی لافارر و مرطوب کننده آکنه‌زوم فیس دوکس نیز به دنبال آن.

بهتر است استفاده از ترکیبات ضدچروک حاوی رتینوئید و یا کرم‌های مغذی را در این روزها متوقف کنیم. و روی تنظیم چربی، آبرسانی و استفاده از آنتی اکسیدان‌ها متمرکز باشیم.

من این روتین را به مدت دو هفته و تا روز هشتم سیکل ادامه دادم. طبق گفته‌ی خانم دکتر استفانز روند تغییرات روز اول تا هشتم سیکل به این ترتیب است:

روز ۱-۵(روز اول پریودتان). پوستتان در حساس‌ترین حالت خود، خشک و کدر است.اگر تیرگی دور چشم یا جای لک روی صورتتان دارید، ممکن است پررنگ‌تر از همیشه به نظر بیایند. خیلی مهم است که از پاک کننده‌ها و اسکرابهای تهاجمی دوری کنید. اگر درحال مصرف رتینویید هستید، ممکن است نیاز داشته باشید یک شب یا دوشب را جا بیاندازید. جوش‌دانه‌ها(pimples) یک هفته قبل از پریودتان به خاطر تغییرات هورمونی شروع به ظاهر شدن می‌کنند. پاک‌کننده ملایم + مرطوب کننده فاقد چربی + آنتی اکسیدانها به نیاز پوستتان کمک می‌کنند و التهابات هفته‌ها‌ی قبل را آرام می‌کنند.

روز ۵-۸ به خاطر افزایش استروژن پوست شما خشک تر نیز خواهد شد. روتین قبلی را ادامه بدهید ولی ممکن است به خاطر تقویت رطوبت پوست، بخواهید هیالورونیک اسید را به آن اضافه کنید.

ببینیم تغییرات پوست از روز هشتم سیکل به بعد به چه ترتیبی است:

روز ۸-۱۴ پوست در بهترین شرایط خود است، وقت سلفی گرفتن است. ممکن است منافذتان بیشتر از قبل به چشمتان بیاید. الان بهترین موقع برای استفاده روزانه ترکیبات فعال در روتین پوستی برای پیشگیری و محافظت است. اگر می‌خواهید محصول جدیدی را تست کنید، الان بهترین موقعیت است که حساسیت پوست خیلی کم است.

منظور از ترکیبات فعال چیست؟

ترکیبات فعال یا مواد موثر، مواد اولیه‌ای هستند که از نظر علمی اثبات شده است که ساختار پوست را در سطح سلولی تغییر می‌دهند. از این ترکیبات در ترمیم، جوان‌سازی، آبرسانی، محافظت و تغذیه سلولها استفاده می‌شود.

برخی از معروف‌ترین و پرکاربردترین ترکیبات فعالی که در محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شوند به همراه کاربرد آنها در لیست زیر می‌توانید بخوانید:

علائم پیری: ترکیبات تقویت‌کننده SPF ( زینک اکساید، تیتانیوم دی اکساید، آووبنزون، اُکسی بنزون )، ویتامین A/رتینوئیدها، ویتامین C، ویتامین E

خشکی: هیالورونیک اسید، ویتامین E

لک تیره: کوجیک اسید، AHAها، BHAها، هیدروکینون، ویتامین C

آکنه: ویتامین A/رتینوئیدها، سالیسیلیک اسید، بنزوئیل پروکساید، آزلائیک اسید

رُزاسه: آنتی‌بیوتیک‌های مختلف، آزلائیک اسید، سولفور

پسوریازیس: استروئیدها، ویتامین A/رتینوئیدها، ویتامین D، سالیسیلیک اسید، اوره، لاکتیک اسید، آنترالین تاکرولیموس، پیمکرولیموس

اگزما: استروئیدها، تاکرولیموس، پیمکرولیموس

با علم به این قضیه، من در روزهای هشتم تا زمان تخمک‌گذاری بعضی شبها از AHA ( آلفاهیدروکسی اسید )در روتین پوستم استفاده می‌کردم. نحوه‌ی جاگذاری AHA در روتین پوستی من محدود به بعضی از شبها و به این ترتیب بود:

روتین شب:

  • شستشو با ژل شستشوی آکنوواش الی‌ژن
  • سرم AHA 15% نئوستراتا( به مدت ۲۰-۲۵ دقیقه)
  • شستن صورت با آب
  • اسپری آب اون
  • تونر ویتامین سی سیگل
  • مرطوب کننده آکنه زوم فیس دوکس

همانطور که می‌بینید در شبهایی که AHA می‌زدم ویتامین سی را حذف می‌کردم. چرا؟ زیرا ما می‌خواهیم حال پوستمان بهتر شود و قرار نیست به آن آسیب برسانیم و استفاده از دو ماده فعال قوی پشت سر هم ممکن است پوست را تحریک کرده و اوضاع را به شدت درهم بریزد.

چنانچه می‌خواهید درباره AHAها و کلن لایه‌بردارهای شیمیایی بیشتر بدانید بد نیست مقاله‌‎ی بایدها و نبایدهای AHAها و BHAها برای داشتن پوستی درخشان را بخوانید.

نکته‌ی دیگری که در روتین روزهای هشتم تا چهاردهم سیکل باید به آن دقت کنید، حذف ماسک ضدجوش لافارر است. الان پوست من چربی متعادل خودش را دارد و نیاز نیست من با کمک ترکیبات اضافه این چربی را کم کنم. یادتان باشد اگر شما چربی طبیعی پوستتان را مرتب حذف کنید، پوست شما برای تنظیم میزان چربی مطلوب خود چربی بیشتری تولید می‌کند و از آنجاییکه شما با شستشوی زیاد و یا استفاده از شوینده‌های قوی ضمن حذف چربی، رطوبت پوستتان را هم از آن گرفته‌اید پوستتان در وضعیتی چرب و دهیدراته قرار می‌گیرد و بیشتر از هرزمان دیگری ممکن است بیرون بریزد و پر از جوش شود.

تقریبا به نیمه‌ی سیکل رسیدم. بعد از روز چهاردهم که علائم تخمک‌گذاری ظاهر می‌شود بدن برای باروری یا سیکل بعدی خودش را آماده می‌کند. چه اتفاقی برای پوست می‌افتد؟  

روز ۱۵-۲۴ پوست ماقبل پریود بیشتر از همیشه چربی تولید می‌کند. پاکسازی طی این دوره با پاک کننده‌های سالیسیلیک اسید یا گلایکولیک اسید به شما در تمیز کردن منافذ و زدودن چربی اضافه کمک می‌کند. الان زمان شناسایی و مقابله با مشکلات پوستتان است.  با افزایش پروژسترون غدد چربی تحریک شده و منافذ بیشتری با سبوم مسدود می‌شوند، که محیط مساعدی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند.

تا اینجا همه چیز خوب پیش رفته است. پوست من به خوبی آبرسانی شده است. به واسطه استفاده از AHA سلول‌های مرده پوست حذف شده‌اند و با تمیز کردن مرتب اجازه بسته شدن منافذ را نداده‌ام. جذب سرم ویتامین C و E لافارر به خاطر استفاده از AHA  در روتین شبانه‌ام تقویت شده است و سهم قابل توجهی در کمرنگ شدن لک‌های سیکل قبل دارد.

اینجا می‌توانید نقد سرم ویتامین سی لافارر را بخوانید.

در این مرحله مجددا ماسک ضدجوش لافارر را به روتین اضافه کردم، البته نه هر روز. معمولا یک روز درمیان چربی پوستم را توسط این محصول کنترل می‌کردم، AHA و ویتامین سی را نیز طبق روال قبل استفاده می‌کردم.

یک هفته- ده روز آینده را اگر می‌توانستم به سلامت بگذرانم یعنی این روتین حسابی موفق بوده است.

الان به روزهای اول روتین ضدجوش در ایام پریود رسیدیم:

روزهای ۲۴-۲۸. بدترین تغییرات پوست در این مرحله سیکل پریود به خاطر تغییرات سریع هورمونی اتفاق می‌افتد. اکنون پوست در ملتهب‌ترین حالت خود با سبوم بالا و چربی در منافذ  است و بازار جوش پررونق است. در این مرحله یک پاک کننده حاوی بنزوئیل پروکساید اضافه کنید. هایپرپیگمنتاسیون در این فاز به شدت آسیب پذیر است.

در ده روز منتهی به پریود و پایان سیکل، لایه‌برداری پوست را متوقف کردم. در این روزها پوست در ملتهب‌ترین روزهای خود است و مسلما نمی‌خواهیم از این بدترش کنیم. استفاده از ترکیبات ملایم بهترین انتخاب است.  اسپری آب اَون را به خاطر خاصیت ضدالتهابش بیشتر استفاده کردم و روتین پوستم را طبق اولین روتین این مقاله ادامه دادم.

احتمالا الان خیلی کنجکاوین نتیجه‌ی این همه تقلا را بدانید. بله من موفق شدم کل سیکل را با یک یا دو جوش کوچک که خیلی زود خوب شدند پشت سر بگذارم. پوستم به خاطر استفاده مرتب و منظم از ترکیبات فعال و آنتی اکسیدانها شفاف و درخشان بود و شاید برای اولین بار پریودی زیبا را تجربه کردم.

این تجربه‌ی من از رعایت یک روتین کاملا دقیق برای کنترل تغییرات هورمونی دوران پریود بود. اگر تا اینجای مطلب را خواندید، احتمالا دوست دارید یک دستورالعمل کمی ساده‌تر و خلاصه‌تر برای استفاده‌ی شخصی‌تان بدانید.

خلاصه‌ی کارهایی که شما  برای مراقبت از پوستتان در دوران پی ام اس و پریود می‌توانید انجام دهید به این ترتیب است.

روزهای اول تا هشتم

روزهای اول تا هشتم پریود که پوستتان در حساس‌ترین حالت خود، خشک و کدر است از محصولات ملایم برای تمیز کردن و رطوبت رسانی پوستتان استفاده کنید. استفاده از لایه‌بردارها، اسکراب‌ها و ترکیبات حاوی رتیونئید را متوقف کنید. روتین پوست‌تان را ساده و مفید تنظیم کنید. بهترین روتین پوست در این روزها به نظر من استفاده از یک شوینده ملایم برای تمیز کردن صورتتان، یک آنتی اکسیدان مثل سرم ویتامین سی، یک رطوبت رسان فاقد چربی و ضدآفتاب است. اگر در محصولات مراقبت از پوستتان اسپری آب نیز دارید از هر برندی باشد فرقی نمی‌کند به شما کمک خواهد کرد.

روزهای هشتم تا چهاردهم

اگر این موارد را رعایت کنید در روزهای هشتم تا چهاردهم( همزمان با تخمک‌گذاری ) بهترین روزهای پوستتان را خواهید دید. همان روتین قبل را ادامه دهید. روند تغییرات هورمونی به همراه شوینده ملایم، آنتی اکسیدان، مرطوب کننده و ضدآفتاب پوستی زیبا و درخشان برای شما به ارمغان می‌آورد.

در این روزها برای رسیدگی بیشتر به پوستتان می‌توانید از اسکراب‌های ملایم برای پاکسازی استفاده کنید. همچنین استفاده از ماسک‌های آبرسان و ترکیبات ضدچروک نیز گزینه‌ی مناسبی برای این ایام هستند.

روزهای چهاردهم تا پایان سیکل

بعد از تخمک گذاری و تا پایان سیکل تمرکزتان را روی کنترل چربی پوست بدون تحریک آن بگذارید. از لایه‌بردارهای شیمیایی برای حذف سلول‌های مرده و جلوگیری از مسدود شدن منافذ باز استفاده کنید. شوینده‌های ضدجوش قوی‌تر مثل شوینده‌های حاوی سالیسیلیک اسید نیز به شما کمک می‌کنند. لوسیون‌ها و کرم‌های ضدجوش یا کنترل کننده چربی پوست نیز در این مقطع موثرند. همزمان با انجام دادن همه‌ی این موارد رطوبت رسانی و آبرسانی پوست نباید فراموش شود. لطفا استفاده از یک مرطوب کننده مناسب پوستتان را به عنوان یک “باید” غیرقابل تغییر در روتین مراقبت از پوستتان بگنجانید. هدف ما تنظیم چربی پوست است، نباید رطوبت آن را کم کرده و یا از بین ببریم.

در پایان ذکر چند نکته ضروری است.

آنچه خواندید تجربه شخصی من برای کنترل وضعیت پوستم در حین نوسانات هورمونی ماهیانه بود. این روتینی است که من بر اساس نوع پوست خودم و نیازهای آن، با توجه به این تغییرات تنظیم کردم و البته نتیجه‌ی مطلوبی از آن دریافت کردم. اگر شما نیز دوست دارید این روند را تجربه کنید قبل از هرچیزی نوع پوست خودتان را بشناسید. مرز سلامتی و حساسیت پوستتان را بدانید و مراقب باشید برای درست کردن ابرو، چشمتان را کور نکنید. اگر شناخت چندانی نسبت به پوستتان و واکنش‌های احتمالی آن ندارید از ملایم‌ترین انواع ترکیبات ذکر شده در این مقاله استفاده کنید. مثلا اگر دوست دارید یک لایه‌بردار استفاده کنید و نمی‌دانید چی و چگونه، یک محصول با درصد  AHAپایین و تعداد دفعات استفاده کم در هفته را به یک محصول قوی با تاثیر سریع ترجیح دهید. به خودتان برای شناخت پوستتان زمان بدهید. اکثر اوقات میان‌برها به بیراهه می‌‎‌روند.

این مطلب در حال تکمیل شدن است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *