همه‌ی چیز‌هایی که باید درباره‌ی اسید هیالورونیک بدانید
همه‌ی چیز‌هایی که باید درباره‌ی اسید هیالورونیک بدانید
خرداد ۱۵, ۱۳۹۹
سالیسیلیک اسید؛ درمان جوش سرسیاه
سالیسیلیک اسید درمان جوش‌های سرسیاه؛ معرفی محصولات ضدجوش حاوی سالیسیلیک اسید
خرداد ۲۲, ۱۳۹۹
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در صورت استفاده صحیح، یک اسید پوستِ ضعیف –آلفاهیدروکسی اسید یا بتاهیدروکسی اسید- می‌تواند تاثیر شگفتی روی پوست شما بگذارد. در این مطلب بایدها و نبایدهای AHAها و BHAها را بررسی کرده‌ایم تا با شناخت بهتری اسیدهای پوستی را به روتینتان اضافه کنید.

اسید لاکتیک؟ گلایکولیک؟ اصول اولیه‌ی اسیدهای لایه‌بردار

مهمترین مزیت AHAها و BHAها این است که لایه‌برداری می‌کنند و سلولهای مرده پوست را برای پوست صاف‌تر و شفاف‌تر از بین می‌برند. اما در عین اینکه اسیدها درخششی رویایی به شما می‌دهند، استفاده اشتباه از آنها می‌تواند سبب تحریک و قرمزی شود.

بیشتر بخوانید: لک پوست چیست و چرا بوجود می‌آید؟

در ادامه‌ی مطلب بایدها و نبایدهای اسیدهای لایه‌بردار بخوانید:

اسیدهای مراقبت از پوست چه هستند و فایده‌ی استفاده از آنها چیست؟

وقتی شما از محصولات مراقبت از پوست حاوی اسید استفاده می‌کنید پوست در راستای ساختن پوستی نرم‌تر و منعطف‌تر فعالیت می‌کند.

انواع اسیدهای حاضر محدودند. هدف بعضی‌ها آکنه است، بعضی‌ها لک‌های تیره و بعضی‌ها عمیق‌تر نفوذ می‌کنند تا چروکها و خطوط ظریف را هدف قرار دهند. AHAها و BHAها سلولهای مرده‌ای را که باعث کدری و جوش می‌شود از بین می‌برند و به گردش سلولی کمک می‌کنند. سلول‌های مرده سطح پوست شما را نیز مسدود می‌کنند و مانع جذب ترکیبات پوستی از سطح پوست می‌شوند و پتانسیل بستن منافذ را دارند. استفاده‌ی منظم از اسیدها آنها را برای پوستی درخشان‌تر دور می‌ریزد. همچنین روی اندازه منافذ، آبرسانی و بافت کلی پوست موثرند.

انواع مختلف اسیدها کدامند؟

با اینکه اسیدهای مراقبت از پوست انواع مختلفند، اما فقط چند مورد اصلی وجود دارد که برای لایه‌برداری استفاده می‌شود. دوتا از معروفترین آلفا هیدروکسی اسیدها اسید گلایکولیک و اسید لاکتیک‌اند( گلایکولیک و لاکتیک بسیار شبیه یکدیگرند، اما لاکتیک روی پوست ملایم‌تر است، و گزینه‌ی خوبی برای مبتدی‌ها و پوستهای حساس است). سالیسیلیک اسید معروفترین بتاهیدروکسی اسید است.

چگونه باید از AHAهایی مثل گلایکولیک اسید و BHAهایی مثل سالیسیلیک اسید استفاده کنم؟

گلایکولیک و لاکتیک اسید سلولهای مرده سطحی پوست را تخریب می‌کنند و به آن در نرمی، لایه‌برداری و از بین بردن لک‌های سطحی خارجی‌ترین بخش پوست کمک می‌کنند، و حتی در بعضی مواقع برای درمان جوشها نیز کمک کننده‌اند.

اسید سالیسیلیک برای پوستهای جوشدار بی‌نهایت مفید است، پوستهای چرب با زمینه آکنه‌های متوسط و متراکم. اسید سالیسیلیک عمیق‌تر از AHA‌ها به پوست نفوذ می‌کند و در از بین بردن جوشهای تشکیل شده، و جلوگیری از بسته شدن منافذ موفق‌تر است. مخصوصا AHAها سطح پوست را به هدف رسیدن به نرمی و بافت همگون لایه‌برداری می‌کنند در حالیکه BHA  عمیق‌تر و برای مبارزه با چربی اضافه و تشکیل جوش مبارزه می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین ضدلک‌های موجود در بازار

بهترین راه برای اضافه کردن یک اسید لایه‌بردار در روتین پوست من چیست؟

با توجه به مشکل شما اسیدها باید آرام آرام و در فرمهای پاک‌کننده، تونر و یا سرم به روتینتان اضافه شوند. اگر قصد استفاده کردن از یک سرم یا تونر حاوی اسید در روتین پوستتان را دارید، بهتر است استفاده از آن را به تدریج و با هفته‌ای یک یا دومرتبه شروع کنید تا پوست ظرفیت تحمل آن را در خود ایجاد کند. همانطور که پوستتان این تحمل را ایجاد می‌کند اسید بیشتر با پوست شما ممزوج می‌شود.

برای تازه‌کارها ایمن‌ترین راه استفاده از تونرهای حاوی اسید و با استفاده از پدهای کتانی بر روی پوست تمیز است تا جلوی مصرف زیادی و خطرناک گرفته شود. روتینتان را با سرم، مرطوب کننده و ضدآفتاب ادامه دهید.

اگر همه چیز خوب پیش رفت می‌توانید مقدار مصرف و درصد اسید را بالا ببرید( مقدار مجاز بدون نسخه در کشورهای مختلف متفاوت است، این درصد در کانادا ۳۰% است ). معمولا بین ۲ تا ۴ هفته بعد از شروع مصرف نشانه‌های تاثیر آن را خواهید دید، پوستی شفاف‌تر و صاف‌تر.

چه مواقعی باید از اسیدهای پوستی استفاده کنم؟

هر دو مدل AHA و BHA را می‌توان هم روز و هم شب استفاده کرد. بعضی از فرمولها برای استفاده شبانه و پاکسازی در طول شب طراحی شده‌اند در حالیکه بعضی‌ها (بعضی از سرم‌ها )  در روتین روزانه استفاده می‌شوند تا سلولهای مرده پوست را آرام آرام از بین ببرند. فرقی نمی‌کند چه ساعتی از روز از آنها استفاده کنید از آنجاییکه اسیدها می‌توانند پوست شما را در مقابل آفتاب حساس کنند، همیشه از ضدآفتاب مناسب و لباسهای محافظ در مقابل آفتاب در طول دوره‌ی درمان تا یک هفته بعد از اتمام آن استفاده کنید.

هنگام انتخاب محصول آیا محصول گرانتر بهتر است؟

طبق گفته‌های پزشکان مرکز زیبایی شاپرز قیمت محصولات OTC بسیار متنوع‌اند و معمولا همانقدر که پول بدهید آش می‌خورید. اما قضاوت کردن کیفیت محصولات پوستی فقط بر اساس قیمتشان کار ساده‌ای نیست. بعضی از فرمولهای گران‌تر ممکن است عطر و یا ترکیبات اضافه‌ای داشته باشند که پوستتان را تحریک کند، همانطور که بعضی فرمولهای ارزان‌تر ممکن است بسیار خشن و تهاجمی باشند و همان اتفاق بیافتد. متخصصان این حوزه معتقدن تا وقتی که قوانین سفت و سختی وجود ندارد، بهترین کار شروع کردن با یک محصول متوسط است که متناسب با بودجه شما باشد و آرام آرام آن را قبل از اضافه کردن محصول دیگری روی پوستتان تست کنید.

اگر هدف شما رفع مشکل پوستی خاصی ( مثل کدری یا جوش )است، بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید، شاید اسیدهای OTC برای نیاز شما بهترین نتیجه را نداشته باشند.

اگر پوستم واکنش بدی به اسید نشان داد چه کنم؟

دلایل متعددی برای واکنش به اسید یا هر ترکیب مراقبت از پوستی وجود دارد. آلرژی، استفاده‌ی بیش از حد یا استفاده از مواد فعال در روتین اشتباه.

اگر هنگام استفاده از اسیدها پوستتان واکنشهایی مثل التهاب یا قرمزی نشان داد، مصرف آنها را متوقف کرده و اگر بعد از چند روز اوضاع بهتر نشد با پزشکتان مشورت کنید. اما اگر یکبار تجربه‌ی بدی داشتید به این معنا نیست که شما نمی‌توانید از اسیدها استفاده کنید، درصد اسید را کاهش داده و یا نوع آن را تغییر دهید. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ کدام از انواع اسیدها نباید اطراف چشم استفاده شوند، دلیل ساده‌ای دارد، پوست اطراف چشمان ما ظریف و حساس‌تر از بقیه‌ی جاهای صورتتان است.

آیا می‌توانم چند محصول حاوی اسید استفاده کنم؟

استفاده چند لایه از اسید برای بعضی از پوستها ممکن است مشکلی بوجود نیاورد، در صورتی‌که بعضی از پوستها ممکن است دچار التهاب و قرمزی شوند.

تا وقتی که شما با لایه‌برداری پوست با اسید تجربه‌ی زیادی ندارید، بهتر است با یک نمونه محصول در آن واحد شروع کنید و اگر پوستتان تحریک شد ممکن است به درصد پایینتری از اسید نیاز داشته باشید یا این محصول برای شما مناسب نیست.

اگر از مواد فعال دیگری مثل رتینول استفاده می‌کنید، خیلی مراقب باشید.  از آنجاییکه اسیدها ممکن است موجب تحریک پوستتان شود نباید آنها را تا وقتی که پوستتان تحمل ندارد با هم استفاده کنید. وقتی که پوست شما به اسید عادت کرد، شما می‌توانید از لایه‌بردارهای اسیدی به همراه رتینول و دیگر مواد فعال استفاده کنید، اما نه در یک شب. می‌توانید صبح اسید را استفاده کنید و شب رتینول را  یا یک شب اسید و شب دیگر رتینول.

این مقاله توسط تیم سُرمه‌سا و از اینجا ترجمه شده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *