معرفی بهترین محصولات روتین پوست خشک،
معرفی بهترین محصولات روتین پوست خشک
بهمن ۲۳, ۱۳۹۸
معرفی محصولات مراقبتی پوست برای مادران
معرفی محصولات مراقبتی پوست برای مادران
اسفند ۵, ۱۳۹۸
زمان مطالعه : ۵ دقیقه

این پست اول برای اینستاگرام نوشته شد، ولی اینقدر طولانی شد که مجبور شدیم توی سایت آپلودش کنیم. لحن محاوره‌ایش به این دلیله.

آخرین باری که از تجربه‌ی محصول پوستی‌ای نوشتم، مرطوب کننده سبیوم هیدرا بایودرما بود. سبیوم هیدرا مرطوب کننده‌ی اواخر تابستون من بود. نسیم‌ خنک پاییز وزیده بود و یکی از داروهایی که می‌خوردم باعث خشکی شدید پوست چرب من شده بود که غرش رو سرِ مرطوب‌کننده‌ام می‌زدم.  سبیوم هیدرا از پسِ خشکی ناشی از تغییر فصل و حساسیت شیمیایی‌ با هم، برنیومد. ولی انگار من نمی خواستم اینو بپذیرم و احتمالا یه کمی در تعویضش کاهلی کردم.


القصه، بعد از اینکه با مراجعه‌ی بعدی به پزشکم، دوز دارو به نصف تقلیل پیدا کرد اثرات حساسیت از بین رفت. در همین حین من مرطوب کننده‌ی کامان اویل فری رو از داروخانه و برای تست برداشته بودم.

نقد و بررسی مرطوب کننده فاقد چربی کامان

دلیل انتخاب کامان، هایپ تبلیغاتی‌ای بود که مدتها درمقابلش مقاومت کرده بودم. ولی دیگه به نظرم وقتش بود دقیق بررسیش کنم و نظرم رو بگم.


پوست من به واسطه‌ی اون حساسیت شیمیایی، رطوبت و چربی خودش رو همزمان از دست داده بود. دو ماهی می‌شد که ورزش رو به خاطر دیسک کمر تعطیل کرده بودم. تنها شانسم تغذیه‌ی خیلی درست و اصولی توی اون مقطع زندگیم بود. وگرنه ترمیم لایه‌ی محافظ پوستم خیلی بیشتر از این حرفها طول می‌کشید.(خیلی طولانی شد توضیحات و لی می‌خواستم یه گزارش کامل از وضعیت کلی سلامتیم بدم تا بتونین با شرایط خودتون تا حدی مقایسه کنید.)


خوب! مرطوب کننده‌ی فاقد چربی کامان چه چیزهایی داره:


اولین ماده‌ای که توی لیست ترکیبات اولیه نوشته شده، استرائیک اسیده.اسید استرائیک، یکی از انواع اسیدهای چربیه که در مرطوب کننده‌ها هم استفاده می‌شه. به صورت طبیعی توی گیاهان مختلف و بعضی مشتقات حیوانی وجود داره. چربی بخشهایی از گوسفند و کره کاکائو، بعضی گیاهان دیگه از جمله‌ی منابع این اسید چربن. کارش توی مرطوب کننده، یک “کمک امولسیون کننده”ست.

“امولسیفایرها موادی‌اند که کمک می‌کنند، روغن و آب به همدیگر متصل شوند و به صورت معلق باقی بمانند”.

تعریف از سایت آقای احسان حُسنانی

 در وبسایت paula’s Choice  درباره‌ی استرائیک اسید نوشته شده یک امولسیفایره که از از سطح پوست در مقابل از دست دادن آب محافظت می‌کنه و لایه‌ی محافظ اون رو محکم نگه می‌داره.


به غیراز اسیداسترائیک، پارافین آرایشی و وازلین آرایشی بیشترین مقدارِ وزنی رو در این کرم دارند و گلیسرین و اتینیل گلایکول  که در ادامه میان.

یه نکته رو همینجا بگم:

ترتیب نوشتن مواد اولیه روی کرمها از زیاد به کمه. یعنی اولین ماده بیشترین مقدار رو در یه کرم یا ژل شستشو یا هرچی داره. و همینطور به ترتیب کم می‌شه. اگر پوست حساسی دارید سعی کنین حتما محصولات فاقد عطر تهیه کنین، یا ترکیبات عطری اون ته لیست ترکیبات اولیه نوشته شده باشن. اتفاقا درمورد کامان هم  روی تیوپ محصول، اسانس آرایشی  آخرین ترکیب اولیه‌ی لیسته.

در توضیحات محصول در وبسایت پیشگام‌نگار که عرضه کننده‌ی اصلی محصولات کامان است در مورد مرطوب کننده فاقد چربی تیوپی کامان این چنین نوشته شده:

” کرم مرطوب کننده کاسه‌ای کامان با عصاره‌ی آرگان مناسب برای پوست‌ چرب و مستعد جوش، پوست شما را عمیقا آبرسانی کرده و به آبرسانی و حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند. کرم آبرسان و مرطوب کننده عصاره‌ی آرگان کامان در تعدیل چربی و کمک به حفظ رطوبت پوست‌های چرب موثر است.”

و در ادامه ویژگی‌های محصول را به این ترتیب برشمردن:

 • مرطوب کننده قوی و موثر
 • فاقد چربی
 • غیر جوش‌زا
 • جذب بسیار سریع
 • آبرسانی عمیق پوست
 • کمک به تعدیل چربی پوست
 • موثر در کوچک شدن منافذ باز پوست
 • تغذیه‌ کننده‌ی پوست
 • جلوگیری از پیر شدن و ایجاد چین و چروک بر سطح پوست
 • حاوی عصاره آرگان
 • بدون ایجاد احساس چربی و براقی روی پوست
 • با بافتی بسیار سبک
 • ایجاد نمایی مات بر روی پوست
 • کمک به رفع جوش
 • سرشار از آنتی اکسیدان

روی  تیوپ کرم هم توضیحاتی به زبان انگلیسی داریم که من رو بسیار متعجب کرد. طی سالهای پیش که واردات محصولات خارجی خیلی راحت‌تر از الان بود، شرکتهای وارد کننده باید یه برچسب فارسی روی محصول ارائه می‌دادن. حالا چرا یک محصول تولید داخل( تحت لیسانس) کلیه‌ی اطلاعاتش رو به زبان غیرمادری مخاطبینش می‌نویسه؟  به نظر من این کار حق مشتری رو برای دونستن درباره‌ی کرمش نادیده می‌گیره.

خلاصه نوشته‌ی روی تیوپ کرم مرطوب کننده فاقد چربی کامان درباره‌ی محصول این طور نوشته:

برای پوستهای حساس: پوست حساس خیلی خوب تغذیه می‌شه و راحتی قبلش رو بلافاصله به دست میاره. التهاب پوست از بین می‌ره و احساس خشکی و کشیدگی پوست، همزمان با درمان قرمزی و خشنی پوست، از بین می‌ره.

در مورد استفاده از اون هم نوشته شده به صورت روزانه و بعد از هربار استفاده از شوینده.

یکی دیگه از چیزایی که روی تیوپ محصول نوشته شده، این ادعاست که دوام اثر کرم روی صورت طولانیه واحساس آبرسانی ویژه ای می کنید.

و البته که محصول مخصوص دست و صورته.

و به عنوان نکته‌ی آخر روی تیوپ محصول نوشته شده اگر احساس خشکی و کشیدگی ادامه پیدا کرد، از آفتاب دوری کنید و ضدآفتاب استفاده کنید.

نقد و بررسی مرطوب کننده فاقد چربی کامان

با توجه به اینکه من طی مدتی که از مرطوب کننده کامان استفاده می‌کردم، به صورت رسمی توی خونه کار می‌کردم و تقریبا روزها زیاد از خونه بیرون نمی‌رفتم، و اگر هم می رفتم حتما ضدآفتاب می‌زدم، پس فاکتور حفاظت از آفتاب به خودی خود کاملا رعایت می شد و همه‌ی وظایف آبرسانی و تغذیه پوستم به عهده‌ی مرطوب کننده فاقد چربی کامان بود.

حدود ۸ هفته، من از این محصول به عنوان مرطوب کننده استفاده کردم. اما کافی نبود.

اول این که تاثیر رطوبت رسانیش طولانی نیست، و برعکس خیلی هم کوتاهه. شاید حدود ۳-۴ ساعت پوست من احساس رطوبت داشت و بعد از اون دوباره احساس کشیدگی بود که برمیگشت. من حالت زبر شدن شدیدترِ پوستم رو در طول استفاده از سبیوم هیدرا و جریاناتش تجربه کرده بودم، الان اوضاع خیلی بهتر بود، ولی باز هم اونی نبود که باید. و این با ادعای کامان در مورد تغذیه‌ی خوب پوستِ حساسی که آبش رو از دست داده، همخوانی نداشت.

از نظر من چربی مفید کرم کم بود، روی گونه‌هام کاملا نیاز به بازسازی رو حس می‌کردن و تمدید مرتب کرم(حتی در حالتی که پوست شسته نشده بود و قاعدتا نباید اینطور خشک می‌شد) هم چاره‌ی کار نبود.

با خودم فکر می‌کنم شاید تاکید بر پایان مات پوست باعث این اتفاق شده بود. چرا که واقعا پوست بعد از مصرف آن مات(از نوع مطلوب پوست چرب) و بدون برق بود. (نقطه‌ی قوت)

در نهایت، من کرم رو با یه محصول ضدچروک ایرانی دیگه عوض کردم و اینطوری بود که بعد از دو سه هفته، یه کم اوضاع بهتر شد و در ادامه هم این چالش ۴۰ روزه و حجم آبرسانی بالا، حسابی به پوستم حال داد.

جمع بندی من در نقد و بررسی مرطوب کننده فاقد چربی کامان اینه:

 برای پوست‌های چرب تو سنین نوجوانی و اوایل جوانی احتمالا مخاطبش رو راضی می‌کنه. اما در گروه سنی من (بالای ۳۵ سال) و برای پوست دهیدراته‌ جنبه‌ی درمانی نداره و این ادعای روی بسته بندی که در عرض ۷ روز  98% پوست شما رو رطوبت درمانی می‌کنه، به درد ماها نمی‌خوره.

احتمالا اگر شما هم سن و سال من باشید با شرایط پوستی مشابه و این محصول را درخانه داشته باشید، با اضافه کردن چند قطره ویتامین E به اون می‌تونین یه مرطوب کننده‌ی مغذی‌تر داشته باشید.

این بود نقد من درباره‌ی مرطوب کننده اویل فری کامان. ببخشید که مطلب طولانی شد. شما هم نظرتون رو در مورد محصولات کامان بنویسین. برای اینکه بتونیم یه جمع بندی کلی داشته باشیم، لطفا در نظراتتون سن و نوع پوستتون رو هم بگین.

مطلب فوق به صورت کاملا اختصاصی توسط تیم سُرمه‌سا گردآوری و تالیف شده است و استفاده از متن و یا تصاویر آن بدون ذکر منبع اخلاقی نیست.

 

2 دیدگاه

 1. فائزه گفت:

  افتضاحه…من ۲۵ سالمه و واقعا پوست خوبی داشتم کاملا بدون جوش خواستم یه ذره رو پوستم کار کنم که تو سن بالاتر چروک نشه الان تموم پوستم جوش زده ازین کرم…آبرسان بلوبری شو من داشتم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *