چرا مراقبت از پوست مهم است
چرا به مراقبت از پوست احتیاج داریم؟
مهر ۱۳, ۱۳۹۸
بهترین محصولات مراقبت از ناخن ماوالا
مهر ۱۶, ۱۳۹۸

۸ نکته برای ارتقای مراقبت پوست از تابستان به پاییز

ارتقای مراقبت پوست از تابستان به پاییز
زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تغییر فصل معمولا به معنی تغییر حالات پوست است که می‌تواند به شکل خشکی، جوش و به صورت کلی رنگ و روی کدر و غیرشفاف بنماید. به همین دلیل ارتقای مراحل مراقبت پوست در گذار از تابستان به پاییز امری ضروری است.

برخلاف تصور عموم برانگیختگی پوست که در اصطلاح به آن “بیرون ریختن (که در مواردی تبدیل به آکنه خواهد شد)” می‌گوییم، در پاییز بیشتر می‌شود. چرا؟ افزایش چربی پوست که در تابستان شروع شده بود، همچنان ادامه دارد. اما هوای خنک‌تر لایه‌هایی از پوست مرده می‌سازند. این اتفاق چربی و باکتری‌ها را روی سطح پوست گیر می‌اندازد که منجر به افزایش بیرون ریختن پوست می‌شود. به علاوه ممکن است پوست آبرسانی بیشتری احتیاج داشته باشد. نیازی نیست کل روتین پوستتان را تغییر بدهید، ولی با اعمال تغییرات جزئی می‌توانید مطمئن باشید که پوستتان در طول تغییر فصل سالم و سلامت بماند. با استفاده از این نکات تخصصی، در طول تغییر فصل از پوستمان محافظت کنیم:

ارتقای روتین پوست از تابستان به پاییز

نکته‌ی ۱: روتین پاک کردن پوستتان را تغییر دهید.

در طول تابستان، ژل و فوم‌های پاک کننده برای پاک کردن عمیق صبحگاهی و شبانه عالی‌ان، به این ترتیب ممکن است با سردتر شدن هوا و تولید چربی کمتر پوست خشک شود. قانون خوب این است که از یک ژل شوینده فاقد سولفات ضدخشکی برای صبحها و یک پاک کننده لوسیون‌مانند سبک برای شب استفاده کنید.
ژل پاک‌کنندگی عمیق منافذ را تامین می‌کند، در حالیکه لوسیون پاک کننده سبک آرایش را بهتر در خود حل می‌کند.
تونر پاک کننده Pure Camile ایو روشه مدل ۲in1، انتخاب مناسبی برای این فصل است. این محصول در کنار پاک کنندگی، خاصیت تونر را نیز دارد و می‌توانید بعد از استفاده صورتتان را نشویید. اما از آنجاییکه محصولی گیاهی و ملایم است، احتمالا برای پاک کردن آرایش‌های سنگین و ضدآب گزینه مناسبی نباشد.

نکته ۲: آبرسانی را تقویت کنید

خیلی از مردم، تونرها را در روتین پوستی‌شان نادیده می‌گیرند. اگر شما هنوز از آنها استفاده نمی‌کنید، الان زمان خوبی برای شروع است. تونرهای فاقد الکل بهترین روش برای رساندن آب و رطوبت مورد نیازِ پاییز به پوست شماست.
بعد از تمیز کردن پوستتان با شوینده تونر را به صورتتان بزنید و بلافاصله سرم یا مرطوب کننده مخصوص خودتان را بزنید تا ترکیبات فعال و رطوبت‌ روی پوست رو ذخیره کند.

تونر مرطوب کننده انگور اوتی با متعادل کردن PH پوست صورت از خشک شدن و چروک شدن پوست جلوگیری می کند و به دلیل داشتن مواد مغذی و مورد نیاز پوست ، باعث رطوبت و نرمی و لطافت پوست صورت میشود. این محصول یک آنتی اکسیدان مؤثر در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد موجود در محیط است.

نکته ۳: به یک مرطوب کننده سنگین‌تر رو بیارید.

برای خیلی از ما یک مرطوب‌کننده سبک برای تابستان کافیست، ولی خیلی مهم است وقتی که هوا کم کم رو به سردی می‌رود، مرطوب کننده‌ی سنگین‌تری استفاده کنیم. تغییر مرطوب‌کننده یکی از گامهای اساسی در تغییر روتین تابستان به پاییز است.

اگر از مرطوب کننده به فرم ژل استفاده می‌کنید، با لوسیون عوضش کنید. امولسیون مرطوب کننده عسل اوتی گزینه مناسبی برای این جایگزینی است.
اگر از یه مرطوب‌کننده فاقد چربی استفاده می‌کنید، می‌تونین به یک لوسیون آبرسان سبک مثل لوسیون سی‌گل تغییرش بدهید.

اگر از کرم استفاده می‌کنید، از یه نوع غلیظ‌‎تر استفاده کنید. کرمی که حاوی سرامید ceramides یا مواد معذی باشد. کرم نرم کننده و مرطوب کننده استلاتوپیای ماستلا، حاوی سرامید و مواد نرم کننده قوی برای پوستهای خیلی خشک و آتوپیک است.
یک راه حل دیگر هم این است که از روغن درمانی استفاده کنید، مثل روغن کرچک یا روغن تخم کتان. فایده استفاده از روغن این است که شما در صورت نیاز، چند قطره روی دستانتان می‌ریزید و با مرطوب‌کننده‌تان استفاده می‌کنید. می‌توانید روزهایی که پوستتان بیشتر احساس خشکی دارد ازاین ترفند استفاده کنید و روزهایی که همه چیز خوب و مرتب است، نه.

نکته‌۴: محافظت در مقابل آفتاب

شاید باورش سخت باشد که پاییز(دقیقا مثل بهار) فصلی‌ست که بیشترین میزان آسیب UV اتفاق می‌افتد. اکثرا فکر می‌کنیم چون هوای بیرون خنک است، آفتاب هم چندان ضرری ندارد. ولی اشتباه است. ممکنه UVB(اشعه‌ای که باعث تیرگی و آفتاب‌سوختگی می‌شود) به اون شدت نباشد، ولی UVA(دلیل بروز سرطان پوست و عامل ایجاد چروک ) به همان قدرتیست که اوج تابستان.
محافظت در مقابل خورشید باید کار همیشگی باشد، پس مطمئن باشید ضدآفتاب مناسب پوستتان را روی صورت و گردن بزنید.

بیشتر بخوانید: اهمیت ضدآفتاب

نکته ۵: ترکیبات رتینول را به روتین پوستی خود اضافه کنید.

اگر در تابستان پوستتان را در مقابل رتینول(ویتامین A) استراحت داده‌‌اید، وقت آن است که آن را به روتین پوستی‌تان برگردانید. رتینول، به شکل قابل توجهی در کاهش لکه‌های قهوه‌ای روی پوست که در اثر آفتاب تابستان بوجود آمده‌اند، خطوط ظریف و چروکها موثر است. رتینول و ترکیبات حاوی آن مهم‌ترین ترکیب اثبات شده علمی برای نرم کردن بافت پوست است و من کرم ضدچروک کپیدرما را توصیه می‌کنم.

نکته ۶: پاکسازی

انواع خاصی از پوست در تابستان به خاطر گرما، کلر استخر، و آفتاب مستعد افزایش حساسیت در تابستان‌اند. این نوع پوست باید حداقل پاکسازی را در این فصل داشته باشد. اما با آمدن پاییز پاکسازی پوست برای ترمیم و روشن‌کردن آن ضروری است. برای یک پوست نرم و ابریشمی یک فیشال اسکراب با فرمولاسیون مناسب یا پاکسازی در منزل یک باید است.
همچنین پاکسازی برای کاهش “بیرون ریختن پوست” ضروری است، چرا که سلولهای مرده که چربی را حبس می‌کنند از بین می‌برد. پاکسازی منظم به کمرنگ کرده لکه‌ها(مثل لکه‌های آفتاب یا جای جوش)، رفع کدری، خستگی و خشکی و تحریک سلولهای تازه برای شکل‌گیری کمک می‌کند. این به پوست شما ظاهری بی‌عیب و نقص می‌دهد. همچنین استفاده از سرم‌ها و کرمهای لایه‌بردار مثل کرم لایه‌بردار سسدرما، بعضی از شبهای هفته، بسیار مهم است.

نکته ۷: نوع ماسکی را که استفاده می‌کنید تغییر دهید.

ماسکهای ژله‌ای آب-پایه، بهترین آبرسان برای آنها که پوست چرب دارند و به آبرسانی بدون چربیِ اضافه احتیاج دارند است. همچنین به خاطر طبعیت خنکی که این ماسکها دارند، گزینه مناسبی برای پوستهای حساس و قرمز و آفتاب‌سوخته هستند. در طول پاییز اگر احساس خشکی کردید، از ماسکهای کرمی استفاده کنید. این ماسکها، حاوی روغن‌های رطوبت‌رسان‌اند که به آبرسانی عمیق برای پوستهای نرمال تا خشک کمک می‌کنند. ماسک کرمی ترمیم کننده ایوروشه، از این دسته ماسکهاست. برخلاف ماسکهای معمول ژلی یا خاک رسی اکثر ماسکهای کرمی بعد از خشک شدن احتیاج به شستن ندارند. می‌توانید به راحتی با یک دستمال بخش‌های ضخیم ماسک را پاک کنید و بقیه‌ی آن را برای افزایش آبرسانی روی پوست نگه دارید.

نکته ۸: به پوستتان گوش دهید.

غیر از فصلها پوست ما مثل بدنمان مرتب درحال تغییر است و خودش را با تغییرات داخلی و خارجی تطبیق می‌دهد. مهم است که متوجه پوستتان باشید و به علائم کمبود‌های آن گوش کنید. کشیدگی، خشکی، افزایش بیرون ریختن پوست و حساسیت، نشانه‌های این‌اند که روتین پوستی فعلی شما کارآمد نیست و باید آن را تغییر دهید. ببینید پوستتان به شما چه می‌گوید. شما همیشه باید با مادر طبیعت همکاری کنید، نه این که جلوی آن بایستید. وقتی مشکلات پوستی پیش می‌آید باید مطمئن باشید که محصولات مخصوص نیاز پوستتان را استفاده کنید. اگر لازم بود یک قدم جلوتر بگذارید و با یک متخصص قابل اطمینان مشاوره کنید.
تغییرات فصلی قطعا در پوست تغییراتی ایجاد می‌کنند. اگر این نکات را دنبال کنید و روتین پوستی خود را تنظیم کنید، بهترین نتیجه را خواهید دید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *